Trhy cítia blízkosť recesie, úverujú radšej štáty ako firmy (Pravda)

Ako pre Pravdu povedal dňa 23.8. 2011 Juraj Karpiš z INESS, skôr či neskôr, aj keď v inej podobe ako v minulosti, začne americká centrálna banka ekonomiku opätovne dopovať.

Trhy cítia blízkosť recesie, úverujú radšej štáty ako firmy (Pravda)

Američanom sa priblížila hrozba hospodárskeho úpadku. Obavy o nástup druhej vlny recesie vidieť už aj na akciových trhoch, kde si investori vyberajú peniaze uložené v podnikoch a kupujú radšej bezpečnejšie štátne dlhopisy. Podobne v čase dlhovej krízy ukladajú peniaze aj investori v Európe, ktorí zas nakupujú nemecké štátne papiere.

Pre obavy investorov sa tak stále javí reálnejší príchod ďalšej krízy, prípadne až recesie, ktorá by so sebou priniesla pomalší rast pracovných miest, zmrazenie platov, ale aj nižšie ceny.

"Vypredávajú sa akcie a peniaze z nich smerujú do dlhopisov. Je to prirodzené správanie sa ľudí, ktorí očakávajú príchod recesie. Hospodársky rast v USA sa prudko spomaľuje, rovnako aj v eurozóne. Podľa mňa je v súčasnosti recesia v Spojených štátoch istá na 80 percent," konštatoval Roland Ižip, analytik TRIM Broker.

Spomaľovanie hospodárstva v najvyspelejších krajinách sveta včera potvrdila aj organizácia OECD. Hospodársky rast krajín, ktoré sú v organizácii zlúčené, sa v druhom štvrťroku tohto roka spomalil na 0,2 percenta, čo je už štvrté spomalenie v rade za sebou.

Investori do silných ekonomík v čase hospodárskeho útlmu vkladajú peniaze najmä preto, že pôžičky štátom sú bezpečnejšie ako pôžičky firmám. Koncom minulého týždňa tak Američania za desaťročné dlhopisy platili menej ako dvojpercentný úrok, čo bolo najmenej od roku 1950. Za nízke úroky si rovnako požičiava aj najväčšia európska ekonomika, Nemecko.

Pokles úročenia nemeckých štátnych papierov pocítilo aj Slovensko. Včera si totiž krajina požičala na trhoch vyše 100 miliónov eur. Úroky síce boli nižšie ako na jar, rozdiel medzi úročením nemeckých a slovenských dlhopisov sa však zvýšil. Kým v apríli bol rozdiel 1,44 percentuálneho bodu, v súčasnosti je to 2,36. Ak by riziková prirážka, teda časť výnosu dlhopisov nestúpla, mohla si krajina požičiavať ešte výrazne lacnejšie.

Z obáv pre šírenie dlhovej krízy, ako aj spomaľovania svetového hospodárstva začali padať americké akcie pred vyše dvoma týždňami, pridali sa k nim aj najdôležitejšie európske indexy. Prepady boli najvýraznejšie od nástupu krízy v roku 2008.

Včera sa európske aj americké akcie mierne pozviechali, keďže trhy očakávajú piatkové vystúpenie šéfa americkej centrálnej banky Bena Bernankeho. Niektorí investori dúfajú, že banka sa opäť pokúsi napumpovať do ekonomiky doláre a naštartovať tak rast krajiny. "Ďalšia vlna uvoľňovania by len potvrdila, že strach z recesie je oprávnený," povedal Vladimír Pikora, hlavný ekonóm Next Finance.

Podľa neho nakoniec v piatok Bernanke ďalšie uvoľňovanie peňazí neohlási. Podľa Juraja Karpiša z inštitútu INESS však skôr či neskôr, aj keď v inej podobe ako v minulosti, začne americká centrálna banka ekonomiku opätovne dopovať. "Nie tento piatok, pretože by to mohlo znížiť dôveryhodnosť americkej centrálnej banky, teda, ak ešte do nejakej miery existuje," doplnil Karpiš.

Podobne ako americká centrálna banka počas krízy leje do európskej ekonomiky aj Európska centrálna banka, ktorá len za minulý týždeň nakúpila talianske a španielske dlhopisy za 14 miliárd eur. Spolu tak skúpila štátne papiere problematických krajín za vyše 110 miliárd eur, čo vyvoláva obavy z inflácie.

Marcela Šimková

Pravda, 23.8. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards