Z rezervy (Plus 7 dní)

Radovan Ďurana z INESS je presvedčený, že rezerva predsedu vlády by v štátnom rozpočte vôbec nemala existovať. Ako uviedol dňa 25.8. 2011 pre Plus 7 dní, na financovanie detských ihrísk, štadiónov či invalidných vozíkov existujú programy v rámci príslušných rezortov. Nie je mu celkom jasné, prečo by jeden človek bez reálnych pravidiel mal mať možnosť rozdeľovať vyše pol druha milióna eur, teda 50 miliónov bývalých korún.

Korupčná kauza okolo biatlonového areálu v Osrblí opäť pripomenula rozpočtovú položku, pomocou ktorej si predsedovia slovenských vlád radi vylepšujú svoj imidž v očiach verejnosti. Práve z rezervy predsedníčky vlády smerovalo tristotisíc eur biatlonistom, aby sa krátko nato desať percent z tejto sumy ocitlo v postavení úplatku.

Robert Fico zavelil do útoku voči Ivete Radičovej, pretože za kauzou podľa doterajších informácií stál jej doterajší poradca Martin Novotný. Nič to však nemení na tom, že s rezervou vlády každý doterajší premiér nakladal podľa ľubovôle a podpísal sa pod viaceré kontroverzné „pomoci“ spriazneným ľuďom.

Budovateľ ihrísk:

Fico tvrdí, že tristotisíc pre biatlonistov je veľká suma, za ktorou stojí vážne osobné rozhodnutie predsedu vlády. „Zväčša sa poskytovali dotácie na úrovni 10-tisíc, 15-tisíc eur,“ vyhlásil. V žiadnom prípade to neznamená, že on sám vyššie sumy neposkytoval. Naopak, robil to s takou razanciou, že rezerva sa za jeho vlády mohla volať aj fondom na výstavbu ihrísk. Už v roku 2007 prispel na štyridsať ihrísk, každému po 1,2 milióna vtedajších korún, teda dnešných 40-tisíc eur. Okrem toho však putovalo 15 miliónov korún, takmer pol milióna eur, do Nadácie SPP, ktorá ich mala použiť na rovnaký účel. O rok neskôr sa táto suma zvýšila takmer na 87 miliónov korún, čo je takmer 2,9 milióna eur. A ďalších takmer päťdesiat ihrísk dostalo po 1,2 milióna korún. Netreba dodávať, že to poskytlo premiérovi alebo jeho spolustraníkom možnosť ukázať sa pred rodičmi detí a slávnostne nakopnúť futbalovú loptu.

Ihriská však neboli jediným prejavom Ficovej lásky k futbalu. Slovenský futbalový zväz si v roku 2010 prilepšil z jeho rezervy o 175-tisíc eur na zabezpečenie prípravy reprezentácie na majstrovstvá sveta.

Fico sa však blysol aj podarúnkami, ktoré mu neskôr v očiach voličov reálne poškodili. Najznámejším, doslova škandalóznym príkladom je fitneska Eva Martinková, ktorá si za tri roky prilepšila z premiérovej rezervy o 1,3 milióna korún, teda takmer 44-tisíc eur! Časť z týchto peňazí bola určená napríklad na nové fitneskine nechty...

Hospodárenie so svojou rezervou zakončil Fico skutočne veľkolepo. Deň pred odovzdaním moci prelial päť miliónov eur na účet parlamentu, ktorý mal z neho platiť za rekonštrukciu Bratislavského hradu. Tú vykonávala firma Juraja Širokého, označovaného za mecenáša Smeru.  

Ficovci sa neskôr bránili, že peniaze nepochádzali zo samotnej rezervy, ale z ministerstva financií a toto bol najjednoduchší spôsob, ako to urobiť. Tak či tak, Fico mal k dispozícii na celý rok 1,66 milióna eur, no už za pol roka porozdával 2,7 milióna.

Prezidentské ohľady: Radičová má tento rok opäť k dispozícii sumu 1,66 milióna eur, z ktorej zatiaľ rozdelila takmer 700-tisíc. Najvyššia suma, spolu 338-tisíc eur, smerovala do Nižnej Myšle, postihnutej povodňami a zosuvmi pôdy. Každá z 26 rodín tak dostala po 13-tisíc eur na nové bývanie. Ďalších štrnásť obetí minuloročných povodní odškodnila premiérka priemerne takmer 600 eurami. Lepšie ako obete povodní však pochodil exprezident Michal Kováč. Radičová mu poslala spolu takmer 20-tisíc eur, z toho 8 400 na úhradu opatrovateľskej služby, zvyšok na chod jeho kancelárie.

Zbytočná položka:

Ekonomický analytik Radovan Ďurana je presvedčený, že rezerva predsedu vlády by v štátnom rozpočte vôbec nemala existovať. „Na financovanie detských ihrísk, štadiónov či invalidných vozíkov existujú programy v rámci príslušných rezortov. Požiadavky v týchto oblastiach treba preto riešiť práve v rámci týchto programov. Nie je mi celkom jasné, prečo by jeden človek bez reálnych pravidiel mal mať možnosť rozdeľovať vyše pol druha milióna eur, teda 50 miliónov bývalých korún,“ vysvetľuje analytik. Rezerve by podľa neho nepomohlo ani to, keby mala striktne vymedzené pravidlá, na čo sa peniaze z nej môžu použiť. Oslabuje totiž súkromné iniciatívy, ktoré sa špecializujú na pomoc znevýhodneným skupinám ľudí.

„Je to barlička vyplývajúca z jednoduchého prístupu k zdrojom, ktoré má predseda vlády. Dá sa to povedať aj tak, že keď bude príbeh postihnutého dostatočne silný, pán premiér alebo pani premiérka radi pomôžu,“ tvrdí Ďurana.

Politológ Ján Baránek sa domnieva, že premiérska rezerva má význam, ale bolo by dobré špecifikovať, ktoré aktivity sa z nej môžu podporiť a ktoré nie. „Bolo by na zváženie, či by vyššie sumy, ktoré by z rezervy išli na iný účel ako pomoc obetiam prírodných katastrof, nemali podliehať verejným obstarávaniam,“ hovorí politológ. Pri našej politickej kultúre sa podľa neho nedá zaručiť zneužívanie týchto peňazí na politickú reklamu. „Živelná pohroma si nevyberá, ale predsa len môže byť premiér náchylný pomôcť obci, ktorá má starostu z jeho politickej strany, nie z opozície. Politická emócia bude vždy zohrávať nejakú úlohu,“ dodáva Baránek.

Michal Hlaváč

Plus 7 dní, 25.8. 2011

 

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards