Podpáľte si dom, bude vám lepšie (SME)

Dňa 7.11. 2012 vyšiel Martinovi Vlachynskému z INESS autorský článok v denníku SME na tému prospešnosť prírodných katastrof pre ekonomiku. 

Podpáľte si dom, bude vám lepšie (SME)

Je hurikán dobrou správou pre ekonomiku, pretože náprava škôd zvýši hospodársky rast? Nie, je to mýtus. Namiesto výroby nových vecí sa len obnoví to, čo sme už raz mali.

Hurikán Sandy prehrmel, obete sú zrátané a Američania začínajú naprávať škody. Okrem prevažne pozitívneho hodnotenia záchranných prác sa v súvislosti so Sandy v zahraničných médiách opakovane objavuje ešte jedna informácia. Hurikán má byť vraj prospešný pre americkú ekonomiku!

Spočiatku som toto tvrdenie zaznamenával len ako internetový vtip kolujúci spolu s fotkou prominentného amerického ekonóma Krugmana, známeho svojou záľubou v stimulovaní ekonomiky.

No po tom, čo podobné vyjadrenia začali zverejňovať aj slovenské televízie, zmrzol mi úsmev na tvári.

Zdá sa, že v ekonómii sa treba neustále vracať ku koreňom. Konkrétne ku Fredericovi Bastiatovi.

Tento francúzsky ekonóm z polovice 19. storočia v knihe Čo vidieť a čo nevidieť pútavo ilustroval niekoľko ekonomických omylov.

Jedným z nich je aj Klam rozbitého okna, v ktorom uvažuje nad tým, či je ekonomicky prospešné, ak uličník rozbije okno. Aby sa dostal do príbehu hurikán, rozšírime rozbité okno na celé mesto s vymlátenými oknami.

Okná namiesto telefónov

Krátko po hurikáne začnú do mesta prúdiť davy zametačov, aby pozhŕňali črepiny do smetiarskych áut. Sklárne vychrlia milióny nových tabúľ a tisíce robotníkov ich začnú osádzať.

Robotníci si potom za výplatu kúpia nové oblečenie a predajca oblečenia si za utŕžené peniaze kúpi nový televízor. To je to, čo vidíme. To, čo nevidíme, je, že vzácne a obmedzené zdroje budú chýbať niekde inde. Tony skla, ocele, nafty, ale najmä pracovnej sily.

Vraj aká obmedzená pracovná sila, keď v USA sú milióny nezamestnaných? Skutočne, na rekonštrukčných prácach pravdepodobne nájde zamestnanie zopár ľudí z úradu práce. Nanešťastie, inde zase nezamestnaní pribudnú.

Americký spotrebiteľ totiž časť peňazí, za ktoré pôvodne plánoval kúpiť nový telefón, práčku alebo len hrubý burger, poskytne na obnovu zasiahnutých miest – či už priamo cez charitu, alebo nepriamo cez dane, či vyššie poistné.

Tak ako sa zvýši dopyt po sklároch či zametačoch, klesne dopyt po elektrotechnikoch či pracovníkoch fast-foodov.

A namiesto toho, aby sa vyrábali nové veci, len sa obnovujú tie, čo sme už raz mali. Ak by nebol hurikán, Američania by mali zasklené okná, plus telefóny, práčky a burgre. Po hurikáne budú mať len zasklené okná.

Nirvána

Nemôžeme sa na médiá hnevať. Keďže zničenie kapitálu nie je z pohľadu HDP udalosť, ale jeho rekonštrukcia, áno, hurikán Sandy skutočne prispeje k rastu HDP v USA.

A rast HDP sa pre väčšinu ekonómov a politikov stal stavom, ktorého dosiahnutie sa podobá nirváne, bez ohľadu na skutočnú zmenu bohatstva. A médiá len reflektujú tento stav.

Väčšina ľudí však podvedome tuší, že na nedobrovoľnom ničení nebude nič produktívne. Máme sa tešiť z pádu diaľničného mosta pri Levoči, pretože ho bude treba postaviť znova a tým sa nám zvýši ekonomická aktivita?

Ak dovedieme túto logiku do extrému, každý, kto miluje svoju vlasť, by mal potom v rámci boja proti kríze podpáliť vlastný dom.

Martin Vlachynský

(Autor je analytik INESS)

SME, 7.11. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards