Obamu čaká náročné obdobie: 3 najťažšie úlohy pre víťaza volieb! (Nový Čas)

USA stále robia ,grécke‘ deficity a majú obrovský dlh. Napriek tomu stále bez problémov predávajú svoje dlhopisy za úroky výrazne nižšie, ako napríklad Taliansko. Amerika je napriek problémom vnímaná ako najsilnejšia svetová ekonomika a dolár je stále svetovou rezervnou menou, vysvetľoval Juraj Karpiš z INESS dňa 8.11. 2012 pre Nový Čas. 

Obamu čaká náročné obdobie: 3 najťažšie úlohy pre víťaza volieb! (Nový Čas)

Opätovné zvolenie Obamu do kresla najmocnejšieho muža planéty neznamená, že to bude mať jednoduché.

Barack Obama zotrvá v úrade amerického prezidenta ďalšie štyri roky. Pozrite sa s nami, ako prebiehala voľba najsilnejšieho muža planéty.  viac

Na domácej politickej scéne musí Obama zastaviť rekordné zadlžovanie krajiny a vytvoriť nové pracovné miesta pre takmer 13 miliónov nezamestnaných Američanov. V zahraničnej politike sa od neho očakávajú razantnejšie postoje v súčasných konfliktoch, ako aj v otázke Iránu.

1. Zahraničná politika: Vojna a výbušný Blízky východ

USA ako najmocnejšia krajina sveta musí doriešiť konflikt v Afganistane, kde má velenie NATO. Americkí vojaci by ázijskú krajinu mali čoskoro definitívne opustiť. Dôraz musia klásť na to, aby vláda jedného z najchudobnejších štátov sveta nepadla znovu do rúk Talibanu.

Vyriešený nie je ani Irán, ktorý je atómovou hrozbou nielen pre USA, ale aj Izrael. Otvorene sa hovorí o vojenskom konflikte. Najvýbušnejšia situácia je v Sýrii, kde už pol druha roka trvá občianska vojna. Amerika ju zatiaľ len slovne odsúdila. Ak by však konflikt eskaloval až do použitia chemických zbraní, od najmocnejšieho muža planéty sa bude očakávať razantnejší postoj.

2. Domáca politika: Musí znížiť nezamestnanosť

Barack Obama tvrdí, že USA nie sú červené a modré, ale spojené. Červenými sú totiž označovaní republikáni (pravičiari), modrými sú demokrati (ľavičiari). Na to, aby mohol splniť svoj program, bude potrebovať podporu všetkých. V Senáte, teda v hornej komore Kongresu, majú väčšinu demokrati, v Snemovni reprezentantov, čiže v dolnej komore zase republikáni.

Na to, aby mu prešli plánované zmeny, ktorými chce znížiť nezamestnanosť a naštartovať ekonomiku, potrebuje aj ich podporu, sú totiž kľúčoví. V USA je bez práce z 315 miliónov ľudí 12,3 milióna, rovnaký počet robí na kratší pracovný úväzok. Navyše začnú v krajine od 1. januára platiť nové opatrenia, vypršia daňové úľavy, zvýšia sa dane a aj americké úrady vrátane armády čaká veľké šetrenie.

3. Peniaze: Dlhy Ameriky môžu zatriasť aj Európou

USA majú verejný dlh viac ako 16 biliónov dolárov. Ak nebudú šetriť, ich problémy môžu mať drvivý dosah aj na Európu a Slovensko. „USA stále robia ,grécke‘ deficity a majú obrovský dlh. Napriek tomu stále bez problémov predávajú svoje dlhopisy za úroky výrazne nižšie, ako napríklad Taliansko. Amerika je napriek problémom vnímaná ako najsilnejšia svetová ekonomika a dolár je stále svetovou rezervnou menou,“ tvrdí analytik INESS Juraj Karpiš.

Podľa neho to však nemôže trvať večne a raz sa to skončí. „Ak USA nedajú do poriadku svoje verejné financie, o dôveru investorov prídu a trhy ich potrestajú vysokými úrokmi a prepadom hodnoty dolára. Takýto dramatický vývoj by mohol otriasť celosvetovým finančným systémom,“ dodal.

Nový Čas, 8.11. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards