Dlhopisy pre Slovákov nemôžu byť drahé (Finweb)

V prípade slovenských dlhopisov budú zdroje využité na bežné výdavky štátu, z ktorých časť je neefektívna, časť aj predmetom korupcie, povedal pre Finweb dňa 15.11. 2012 Richard Ďurana z INESS. 

Dlhopisy pre Slovákov nemôžu byť drahé (Finweb)

Štátne dlhopisy vydávané pre obyvateľstvo by nemali mať privysoké hodnoty.

Štátne dlhopisy vydávané pre obyvateľstvo by v praxi podľa riaditeľa Inštitútu hospodárskej politiky (IHP) Igora Kissa nemali predstavovať privysoké nominálne hodnoty. "Nominálne hodnoty dlhopisov by mali byť prispôsobené cieľovej skupine," vysvetlil Kiss pre TASR. Pokiaľ totiž predpokladá, že by ňou boli laici na finančnom trhu, išlo by o strednú vrstvu obyvateľstva.

Upozornil však, že rizikom je výnosnosť takýchto dlhopisov. "Sú otázne náklady na správu a vydávanie dlhopisov s nízkou hodnotou," argumentoval. Samotný nápad vydávať takéto dlhopisy je podľa neho dobrý. "Teoreticky by takéto dlhopisy predstavovali aj dobrú formu alternatívy komerčne dostupných sporiacich a investičných služieb pre obyvateľstvo," priblížil.

Pre ľudí by totiž predstavovali žiadne alebo iba minimálne riziko, pretože štátne dlhopisy majú najvyšší rating. "Predpokladá sa, že štát svoje záväzky splatí, na rozdiel od komerčných inštitúcií, kde i napriek ich sile a stabilite tá istota nie je," odôvodnil Kiss. Bežný občan však podľa jeho slov často nevie, na čo by mu mali takéto dlhopisy slúžiť, preto by sa mal štát najprv snažiť zvýšiť finančnú gramotnosť ľudí. "Riziko teda existuje aj zo strany obyvateľstva, a to hlavne vo forme nezáujmu o tento druh služby, " doplnil.

Podľa riaditeľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Richarda Ďuranu by si mali ľudia najprv uvedomiť podstatu finančného vzťahu, ktorý vzniká pri nákupe štátneho dlhopisu. "V podstate sa zaväzujú k tomu, že počas doby platnosti dlhopisu budú platiť dane, z ktorých im štát vyplatí úroky," podotkol. V čase splatnosti naopak nepriamo predpokladajú, že sa nájde iný investor, ktorý ich vklad zaplatí.

"V prípade slovenských dlhopisov budú zdroje využité na bežné výdavky štátu, z ktorých časť je neefektívna, časť aj predmetom korupcie, " myslí si Ďurana. A to, či občanom štát bude schopný vrátiť požičané, bude podľa jeho slov závisieť od jeho budúcich vyhliadok a schopnosti hospodáriť bez dlhov.

Minister financií Peter Kažimír v stredu po rokovaní vlády avizoval, že štát plánuje vydávať dlhopisy aj pre obyvateľstvo, a to pravdepodobne od budúceho roka. "Chceme pripraviť emisiu dlhopisov pre obyvateľstvo tak, aby bola zaujímavá aj pre laických klientov, nielen pre profesionálnych, ktorí už v niekoľkých stovkách s dlhopismi obchodujú, " informoval. K podobnému kroku tento rok s úspechom pristúpila napríklad susedná Česká republika.

TASR    

Finweb, 15.11. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards