Štát zoškrtal stimuly (Hospodárske noviny)

Podľa Martina Vlachynského z INESS, práve invsetičné stimuly z nás spravili automobilovú veľmoc. Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 27.11. 2012, v roku 1990 nikto netušil, že Slovensko bude o dve dekády automobilová veľmoc, ani aké to bude mať dôsledky. 

Štát zoškrtal stimuly (Hospodárske noviny)

Vývojárska firma chce v Martine preinvestovať sedem miliónov eur a vytvoriť 70 pracovných miest. V súčasnosti by jej štát mohol priklepnúť pomoc za vyše tri milióny, od budúceho roka už „len“ 1,3 milióna. Takéto zmeny totiž pre odvetvia s vyššou pridanou hodnotou, teda technologické centrá a centrá strategických služieb, pripravil rezort hospodárstva Tomáša Malatinského (nominant Smeru-SD). Práve „výskumníkom“ v regiónoch, ktoré nedosahujú vysoko nadpriemernú nezamestnanosť, totiž klesne maximálna pomoc od štátu. Konkrétne v Martine zo 44 percent celkovej investície na 19 percent. Čo je najvýraznejšie spomedzi všetkých odvetví.

Podľa hovorcu rezortu hospodárstva Stanislava Jurikoviča došlo v návrhu novely nariadenia k plošnému zníženiu intenzity pomoci v regiónoch, ktoré nedosahujú vysoko nadpriemernú nezamestnanosť pre všetky typy investičných zámerov. „Obmedzenia vyplývajú z obmedzených zdrojov na poskytovanie investičnej pomoci.“

Väčšie investície dostanú maximum

Ako však zároveň upozorňuje, viac firiem, pôsobiacich ako technologické centrá, sa bude vedieť bez ohľadu na región dostať k maximálnej 50-percentnej výške pomoci. Budú však musieť preinvestovať najmenej osem miliónov a zamestnať stovku ľudí. Doteraz bola minimálna investícia 50 miliónov, požiadavka na nové pracovné miesta zas bola päťnásobne vyššia.

Napríklad firma Muehlbauer Technologies dostala pred pár rokmi od štátu pomoc, časť priamo cez finančnú dotáciou, zvyšok cez daňové úľavy. Rovnako jej vláda odklepla pomoc aj tento rok. Podľa jej riaditeľa  Ladislava Paškrtu by mala byť prioritná podpora práve odvetví s vysokou pridanou hodnotou. A to bez ohľadu na región, v ktorom pôsobia. „Pracujeme v takej brandži, že každý benefit nás posúva vpred. Boj na trhu si vyžaduje veľkú investičnú záťaž.“ V praxi podľa neho často, ak chce firma časom prosperovať, potrebuje najskôr investovať. Na začiatku pri tom na to peniaze nemá.

Aj tak dostanú najviac

Hoci sa výskumu zosekajú limity najvýraznejšie, stále budú mať firmy v tomto odvetví najštedrejšie limity. Okrem nich totiž menej dostanú v regiónoch s nižšou nezamestnanosťou aj firmy v priemyselnej výrobe či v cestovnom ruchu. Podľa analytika SAV Vladimíra Baláža pritom priemyselné spoločnosti na Slovensko často prídu len pre stimuly. Po vypršaní pomoci odídu.

Aj toto je podľa neho argument, prečo peniaze v prvom rade smerovať do vývoja. „Je pravdou, že takéto firmy neprichádzajú príliš často do regiónov s vysokou nezamestnanosťou, lebo potrebujú zároveň vysokokvalifikovanú pracovnú silu. A tá je najmä vo veľkých mestách.“

Faktom tak podľa neho zatiaľ je, že chrbticou slovenskej ekonomiky je práve priemysel. Ako upozorňuje analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský, práve stimuly z nás spravili automobilovú veľmoc. „V roku 1990 nikto netušil, že Slovensko bude o dve dekády automobilová veľmoc, ani aké to bude mať dôsledky,“ konštatoval s tým, že takisto dnes nevieme určiť, aké je to správne odvetvie pre rozvoj Slovenska.

V praxi by tak malo byť do budúcnosti prioritou, aby na Slovensko prichádzali investície bez lákania na investičnú pomoc, ale pre kvalitné podnikateľské prostredie či dobrú vymožiteľnosť práva.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 27.11. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards