Apokalypsa v roku 2013? Je to na "tlačiaroch" (TVNoviny.sk)

Ako uviedol Juraj Karpiš z INESS pre TVNoviny.sk dňa 26.12. 2012, kríza ešte neskončila, akurát jej prejavy na finančných trhoch stlmilo prisľúbenie vytvorenia ďalších peňazí.

Apokalypsa v roku 2013? Je to na

Zdá sa, že sa podarí predĺžiť agóniu.

Vlani na jeseň prudko stúpali úroky za pôžičky pre Španielsko a Taliansko a hrozilo, že tieto významné štáty zbankrotujú. Spustilo by to pohromu planetárnych rozmerov.

Záchrannú brzdu v poslednej chvíli zatiahla Európska centrálna banka (ECB), ktorá sa pridala k módnej vlne "tlačenia" peňazí.

Opatrenie zabralo a hoci sa Európa už opäť potápa do recesie, úroky na pôžičky Ríma a Madridu vytrvalo klesajú. Navyše sa zatiaľ nenapĺňajú obavy, že prílev nových peňazí, dolárov v USA, libier vo Veľkej Británii či jenov v Japonsku, spustí ničivé znehodnocovanie mien - hyperinfláciu.

Práve tlačenie by malo zabezpečiť, aby apokalypsa neprepukla ani v roku 2013.

Čas navyše

"Politici dostali od ECB a FEDu čas na prispôsobenie štátnych rozpočtov možnostiam dynamiky rastu HDP v tej ktorej krajine," zhrnul analytik spoločnosti Capital Markets Vladimír Gešperík.

"ECB v súčasnosti drží mnohé vlády a banky v eurozóne nad vodou a zrejme bude držať aj naďalej," dodal Kamil Boros z X-trade Brokers.

Európske štáty pritom narozdiel od USA výrazne znižujú  schodky svojich rozpočtov. K tejto ceste ich prinútili nielen nákupcovia dlhopisov pri vlaňajšom zdvíhaní úročenia, ale aj Nemecko.

To má mimoriadne bolestivé skúsenosti s hyperinfláciou po prvej svetovej vojne. Hospodárstvo po krátkom čase úplne skolabovalo.

Trvalá hrozba

Nekryté peniaze podľa Borosa ostávajú hrozbou aj v aktuálnej situácii. "Táto politika odmietania bankrotov štátov, finančných inštitúcii a veľkých spoločností odčerpáva zdroje z produktívnejších investícií," poznamenal.

"Kríza ešte neskončila, akurát jej prejavy na finančných trhoch stlmilo prisľúbenie vytvorenia ďalších peňazí," varuje Juraj Karpiš z bratislavského mimovládneho inštitútu INESS.

Navyše ak by Grécko či nebodaj Španielsko predsa len vystúpili z eurozóny, drvivému prepadu ekonomiy by zrejme nezabránili ani centrálni bankári.

Hoci niektorí ekonómovia sa nádejajú, že tlačenie peňazí môže naštartovať hospodársky rast, skôr to vyzerá, že nanajvyš odďaľuje prudší pád životnej úrovne. A aj to nie na dlho, tvrdia skeptici.

Miro Grman

TVNoviny.sk, 26.12. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards