Čo bolo pre vás udalosťou roka? (SME)

Podľa Juraja Karpiša bolo udalosťou roka 2012 rozhodnutie vlády konsolidovať verejné financie cez zvyšovanie daní a odvodov. Ako povedal pre denník SME dňa 27.12. 2012, obávam sa, že pripravený fiškálny útes pre slovenských producentov hodnôt a zamestnávateľov v čase 14-percentnej nezamestnanosti a významného zhoršovania externého prostredia prinesie v budúcom roku kopu nemilých prekvapení.

Čo bolo pre vás udalosťou roka? (SME)

Albrecht Reimold, predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia

Za tento rok oslávime dôležité jubileum, výrobu viac ako 400 000 vozidiel za rok. Ide o absolútny rekord. Vyrobili sme už trojmiliónte auto. Aj preto sme v tomto roku položili základný kameň novej karosárne. So 600 miliónmi eur je to najväčšia investícia v dejinách závodu. A je to zároveň dôkaz našej dôvery v pôsobenie na Slovensku.

 Ľudovít Odór, člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť

Vznik Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Politicky neprifarbené informácie o rozpočte a hájenie záujmov budúcich generácií sú významným plusom z dlhodobého hľadiska.

Igor Vida, prezident Slovenskej bankovej asociácie

Z môjho pohľadu to bolo určite uvedenie Raiffeisen banky, ktorá doplnila trojlístok skupiny Raiffeisen na slovenskom trhu. Vďaka tomuto jedinečnému konceptu je možné vyhovieť klientom s najrôznejšími finančnými potrebami a požiadavkami.

 Martin Kultan, generálny riaditeľ poisťovne Dôvera

V zdravotníctve návrh na vznik jednej poisťovne. Žiaľ, jeho konštruktéri až postupne zisťujú, akú katastrofu môže vyvolať. S tým súvisí aj súdržnosť poistencov súkromných zdravotných poisťovní, ktorí sa nenechali zmanipulovať politickými vyhláseniami. Patrí im za to vďaka.

 Marian Timoracký, managing partner United Consultants

Red Bull Stratos, jednoznačne marketingová udalosť roka. Skok z okraja vesmíru s logom výrobcu energetického nápoja vysielalo naživo 40 televíznych staníc a 130 digitálnych kanálov. Na internete ho v priamom prenose sledovalo vyše 8 miliónov ľudí. Táto udalosť výrazným spôsobom ovplyvní budúcnosť marketingu.

 Oszkár Világi, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovnaft

Odvolanie arcibiskupa Róberta Bezáka. Je to človek s obrovským morálnym kreditom, ktorý by mohol zohrať významnú rolu v morálnej obrode Slovenska, ale aj rímskokatolíckej cirkvi. Za rovnako významné považujem nedoriešenie kauzy Hedvigy Malinovej. Bez vyriešenia takýchto prípadov nie je možné napredovať ani v ekonomike, ani v rozvoji štátu.

 Vladimír Sirotka, prezident Slovenskej asociácie malých podnikov

Z pohľadu podnikateľského prostredia malých podnikov je to určite novelizácia daňovo­odvodovej reformy. Je to zásadný zásah do prostredia malých podnikov.

 Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET

Tento rok sa pre mňa niesol v duchu série odhalení závažnej kybernetickej špionáže a sabotáže. Je zrejmé, že v pozadí takýchto útokov už nie sú iba kriminálne skupiny, ale tajné služby niektorých krajín. Z hľadiska Slovenska za udalosť roka považujem protesty tisícok ľudí proti Gorile.

 Ľuboš Sirota, viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov

Parlamentné voľby a výrazné víťazstvo strany Smer v nich. Prvýkrát od roku 1989 zažívame vládu jednej strany. Návrat Roberta Fica je taký výrazný, že z veľkej časti už teraz dokázal akoby vymazať vyše ročné pôsobenie vlády Ivety Radičovej nielen z pohľadu výrazných zmien v legislatíve, ale aj v mysliach obyvateľov štátu.

 Tibor Czuľba, prezident Slovenskej lekárnickej komory

Pre lekárnikov je to určite to, že člen prezídia Slovenskej lekárnickej komory Štefan Krchňák sa stal viceprezidentom Zväzu lekárnikov EÚ pre rok 2013. Zároveň je nutné pripomenúť najhoršiu udalosť roka, schválenie noviel o liekoch, ktoré nie sú v súlade s európskymi štandardmi. Povedú k zániku nezávislého lekárenstva v tejto krajine.

 Juraj Karpiš, analytik INESS

Rozhodnutie vlády konsolidovať verejné financie cez zvyšovanie daní a odvodov. Obávam sa, že pripravený fiškálny útes pre slovenských producentov hodnôt a zamestnávateľov v čase 14-percentnej nezamestnanosti a významného zhoršovania externého prostredia prinesie v budúcom roku kopu nemilých prekvapení.

 Emil Machyna, predseda odborového zväzu KOVO

Konečne si na Slovensku ľudia začínajú vážiť sami seba, svoju hodnotu a sú ochotní za ňu zabojovať. To je podstatná zmena v myslení ľudí.

 Roman Podolák, generálny riaditeľ Union poisťovne

Ohlásené znárodnenie zdravotných poisťovní, ktoré prišlo ako blesk z jasného neba. Keďže je isté, že táto zmena neprinesie lepšiu starostlivosť ani nižšie náklady na zdravotníctvo, urobíme všetko preto, aby sme ďalej zostali na trhu a hájili potreby poistencov pod vlajkou Unionu.

 Peter Socha, šéf Asociácie dôchodkových správcovských spoločností

Celý rok 2012 sa stále rozpráva o eurokríze, dlhovej kríze a celkovej kríze v ekonomike. Takže udalosťou roka nie je pre mňa nejaká jednorazová udalosť, ale vlastne celý krízový rok 2012.

 Robert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska

Parlamentné voľby. Ich výsledok významne ovplyvnil spôsob konsolidácie verejných financií, formovanie podnikateľského prostredia a ďalší ekonomický vývoj Slovenska.

 Peter Kažimír, minister financií

"Netrúfam si povedať, čo bola najzávažnejšia udalosť roka. Dôležité je schválenie štátneho rozpočtu, ktorý je reálny a vytvára predpoklady na zníženie deficitu do konca roka 2013 pod 3%. Z profesionálneho hľadiska pre mňa osobne to, že som sa stal ministrom financií, čo je veľká výzva a zároveň obrovská zodpovednosť."

Ľuboš Lopatka, bývalý riaditeľ Sociálnej poisťovne

Podľa môjho názoru najvýznamnejšou vnútroštátnou udalosťou roka 2012 boli predčasné parlamentné voľby. Z celosvetového hľadiska považujem za najdôležitejšiu udalosť roka prezidentské voľby v USA. Mediálnou udalosťou boli Letné olympijské hry v Londýne.

SME, 27.12. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards