Desať najlepších odpovedí. Exkluzívne pre vás (Hospodárske noviny)

Vyrovnať rozpočet v priebehu jedného roka je prakticky nerealizovateľné. Ale hľadanie úspor, reformy vo výdavkoch na úrovni 1 mld. eur ročne a tak dospieť k vyrovnanému rozpočtu, možné je, vysvetľoval Radovan Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny dňa 27.12. 2012. 

Desať najlepších odpovedí. Exkluzívne pre vás (Hospodárske noviny)

Sulík, Procházka či Zuzana Piussi. Vybrali sme pre vás desať najlepších online rozhovorov roka.

Začiatkom roka 2012 vrcholili na slovenských námestiach protesty voči korupcii na Slovensku, ktoré odhalil spis Gorila. Politické zákulisie kauzy odhalil čitateľom HNonline šéf SaS Richard Sulík.

Prečo ste spis Gorila nezverejnili pred dvomi rokmi, keď ste ho mali k dispozícii? Stojí SaS za medializáciou Gorily?

Richard Sulík (odpovedal 12.1. 2012):

"Spis sme dostali na jar 2010 a neboli sme si istí, či sa nejedná o spravodajskú hru. Následne sme zistili, že tento spis mala v tom čase aj premiérka aj Daniel Lipšic aj denník Sme a nikto z nich nekonal. Preto sme sa rozhodli ten spis nezverejniť. Spis Gorila sme nezverejnili lebo sme vedeli, že pán Nicholson čoskoro vydá knihu o Gorile, v ktorej sa okrem samotných prepisov nachádzajú aj jeho zistenia. Teraz po zverejnení je možné, že táto kniha do volieb nevyjde." (Nicholsonova kniha sa začala predávať 23. júla, pozn. red.)

Sú dva týždne po voľbách. K moci sa dostal Smer-SD, ktorý bude vládnuť sám. O nástrahách, ktoré čakali na novú vládu diskutoval s čitateľmi analytik INESS Radovan Ďurana.

Má vláda ešte veľké rezervy v šetrení?

Radovan Ďurana (22.3.):

"Vyrovnať rozpočet v priebehu jedného roka je prakticky nerealizovateľné. Ale hľadanie úspor, reformy vo výdavkoch na úrovni 1 mld. eur ročne a tak dospieť k vyrovnanému rozpočtu, možné je."

Celý rozhovor s Radovanom Ďuranom čítajte TU.

 Opozičné strany utrpeli v marcových voľbách krutú porážku, bývalý líder pravice SDKÚ-DS sa iba tesne dostala do parlamentu. Nové možnosti pre pravicu poslanec SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.

Pravica dopadla vo voľbách veľmi zle. Čo s tým mienite robiť? Čo sa chystá v SDKÚ-DS?

Ľudovít Kaník (12.4.):

"Stratili sme na razancii, na rýchlosti presadzovania potrebných zmien, upadli sme do hádok a zbytočných škriepok. Mali by sme ukázať, že vieme spolupracovať a že sme schopní postaviť silnú alternatívu voči ľavici. Podľa mňa, by sme mali vytvoriť tieňovú vládu, zloženú zo všetkých pravicových opozičných strán. Mali by sme sa prestať hrať len na vlastých piesočkoch a ukázať tak občanom schopnosť spolupráce a koordinácie postupu. SDKÚ-DS si zvolí nového predsedu a nové vedenie. Musia to byť ľudia, ktorých je vidieť, počuť, ktorí sú výrazní a razantní, ktorí majú konkrétne návrhy a riešenia, ktoré vedia presadzovať a obhajovať. Keď sa nám to podarí, môže pravica poraziť ľavicu a vládnuť."

V prvej polovici roka vrcholila kríza v eurozóne, špekulovalo sa o odchode Grécka z menovej únie. Príčiny krízy, dopady prípadného rozpadu eurozóny či ekonomické súperenie Slovákov a Čechov vysvetľoval český ekonóm Martin Prokop.

Zdravím Vás pán Prokop, tento týždeň vyšli štatistiky porovnávajúce výkon českej a slovenskej ekonomiky. Čím to je, že na Slovensku rastie HDP od roku 1990 výrazne vyššie ako v Česku?

Martin Prokop  (26.4.)

"Slovensko vycházelo z nízkého základu, ze kterého je vždy růst větší. Slovensku také výrazně pomohly reformy z kraje nového století. Ty pomohly slovenskou ekonomiku nastartovat. Česká republika ale byla vždy v těch hlavních reformách až za Slovenskem. Slovenská ekonomika se tak musela blížit té české.

Slovenská ekonomika je takovým skokanem v rámci zemí V4. Ještě před 10 lety byla spolu s Polskem nejchudší zemí. V roce 2003 předstihlo Slovensko Polsko, a v roce 2007 předstihlo Maďarsko. Velikou vzpruhou byly reformy."

V máji si celé Slovensko oddýchlo od ekonomických problémov doma aj vo svete. Naplno ich totiž "zamestnal" Majstrovstvá sveta v hokeji, na ktorých vybojovali slovenskí reprezentanti strieborné medaily. O ceste k úspechu sa s čitateľmi podelil člen strieborného výbere Juraj Mikúš.

Aké ste mali pokyny od trénera počas finálového zápasu? Hrali ste výborne, škoda len, že Rusáci boli ako nezastaviteľná mašina.

Juraj Mikúš (23.5.)

"Chceli sme hrať tak, ako predchádzajúce zápasy. Jednoducho v obrane, na rýchle brejky. Sčasti sa nám to pol zápasu darilo, ale potom sme spravili v druhej tretine dve chyby v obrane, za ktoré nás ruský tím trestal. Bolo to už 4:1 a to sa s Rusmi už hralo veľmi ťažko a už sme nemali sily zvrátiť to. Iné by bolo, keby sme išli do tretej tretiny za stavu 2:1."

Ceny nehnuteľností zažili počas krízy prudký pád a odvtedy sa tento trh nedokázal oživiť. Kedy začnú realit opäť zdražovať? Aj na to odpovedala čitateľom majiteľka realitnej kancelárie Daniela Danihel Rážová.

Chcel by som sa opýtať, ako vidíte vývoj cien podnájmov v Bratislave (Ružinov).

Daniela Danihel Rážová (2.8.):

"Momentálne považujeme ceny prenájmov za stabilné, s mierne klesajúcou tendenciou. Ponuka je široká, preto nie je absolútne žiaden dôvod na ich rast. Takže všetko bude závisieť od množstva nehnuteľností, ktoré budú v ponuke na prenájom. Ceny budú na dnešnej úrovni alebo budú jemne klesať. Nebude to však rapídny pokles, pretože náklady spojené s nehnuteľnosťou a dane narastajú, kým profit prenajímateľov poklesom cien nájmu klesá a stráca sa atraktivita prenájmu nehnuteľnosti. Takisto fluktuácia nájomcov je vysoká. Napriek tomu, že uzatvárajú zmluvy na dobu určitú, zmluvy rušia už po niekoľkých mesiacoch od začiatku nájmu. Zvyčajne z pracovných a rodinných dôvodov."

Kríza pravice pokračovala hneď po prehratých voľbách. Daniel Lipšic najskôr vystúpil z KDH a potom ohlásil vznik novej strany. O jeho nových plánoch sa medzi prvými dozvedeli aj čitatelia HNonline.

Pán Lipšic, ako by vaša strana postupovala v súčasnej situácii pri znižovaní deficitu? Kde by ste vy hľadali potrebné stovky miliónov?

Daniel Lipšic (6.9.)

"Poviem konkrétne dve opatrenia. Na obidvoch sme pracovali, kým som bol na ministerstve vnútra.

1. Zníženie únikov na DPH. Slovensko má po Grécku najvyššie úniky na DPH. Ak by sme ich znížili na polovicu a dostali sa na priemer EÚ, tak by sme do rozpočtu získali približne o 1,15 miliardy viac. Na ministerstve vnútra bol pripravený súbor konkrétnych opatrení v oblasti finančnej, ale aj trestnoprávnej, ktorý by zabezpečil výrazné zníženie únikov na DPH. Koniec koncov aj snahy špeciálnych útvarov polície v tomto čase preukázali, že ak má polícia voľné ruky, tak môže ísť aj po obrovských daňových únikoch - najznámejší je asi prípad Vareha.

2. Reforma verejnej správy. Je to znova analýza, ktorú pripravilo ministerstvo ešte pod mojim vedením a podľa ktorej by sa na reforme verejnej správy dalo ušetriť približne 750 miliónov eur. Ficova vláda sa síce k tomuto materiálu formálne prihlásila, ale prvý krok ,ktorý chce realizovať, má znamenať len úsporu približne troch miliónov eur. Týmto tempom by to trvalo desiatky rokov."

Kto nahradí Ivana Gašparoviča v kresle prezidenta? Na túto otázku začali médiá hľadať odpoveď už dva roky pred prezidentskými voľbami. Poslanec KDH Radoslav Procházka priznal pre HNonline, že kandidatúru by za určitých podmienok zvažoval.

Uvažovali ste nad kanditatúrou na prezidenta? Alebo môžete už teraz povedať, že určite kandidovať nebudete? Myslím samozrejme najbližšie voľby.

Radoslav Procházka (15.11.)

"Kedze ma niekto vyssie pochvalil, ze odpovedam bez uhybania, priamo a k veci, skusim aj teraz, aj ked s malou dusickou. ano, dostali sa ku mne chyry, ze sa o mne zacalo vazne hovorit a to dokonca na urovni lidrov opozicnych stran. ja som bol dovtedy plne rozhodnuty podporit ineho kandidata, je mi jeho zivotna cesta sympaticka. a aj dnes mam k tomu este stale velmi blizko a ak sa pravy stred nebude schopny dohodnut alebo sa dohodne tak, ako by sme zili v dobe desat rokov dozadu, asi to aj urobim. ale pravica potrebuje dohodu, potrebuje vyslat signal akcieschopnosti, schopnosti ponukat zmysluplne navrhy a teda schopnosti vitazit, nie len z donutenia asistovat pri vitazstve niekomu inemu. lebo 2014 bude zlom, bude to vystrel k volbam v 2016-om. a ak si v prezidentskych volbach pravy stred vypyta dalsiu nakladacku, uz ho z ringu vyslovene ze vynesu na nositkach. no ale spat k veci: som presvedceny ze na komkolvek sa pravica dohodne, nebude mat dost silny mandat bez toho, aby nepresiel niecim na sposob primariek. ze dohoda stran moze a musi byt iba prvym krokom, a tym dalsim musi byt ucast verejnosti na vyberovom procese. ak by som mal byt predmetom takej dohody ja a ak by na nu nadvazovala prave ucast verejnosti, je to karta, ktoru by bol hriech zahodit do kuta. nie kvoli mne, kvoli tomu, k comu by sme sa vdaka tomu mohli odrazit. lebo ja na nicom nelipnem a moje ambicie sa vztahuju k spolocnosti, nie k vlastnej osobe. ak by v takych primarkach uspel lepsie napriklad Andrej Kiska, do roztrhania tela mu vo volebnej kampani budem pomahat. posledna veta: ak sa dohodnu, super, ale aj tak ta dohoda este bude potrebovat bud potvrdenie alebo zmenu zo strany verejnosti. o to silnejsi mandat potom vitaz takehoto procesu bude mat v priamej konfrontacii s nominantom Smeru."

Natočila dokument a hrozí jej za to väzenie. Taký je osud Zuzany Piussi, ktorá točí filmy o stave Slovenska. O svoje názory sa podelila aj s čitateľmi HNonline.

Kedy podľa Vás sa podarí zmeniť tento marazmus v justícii a politike? Bude potrebná nová revolúcia? Čo sa musí udiať, aby sa Slováci zobudili?

Zuzana Piussi (22.11.)

"Revolúcia by asi pomohla. Generáciu politikov, čo 23 rokov poškodzovali štát treba poslať preč. Lenže potrebujete aj jasnú víziu ako ďalej."

Exminister práce Jozef Mihál upozornil na dieru v zákone, ktorým Smer-SD mení dane a odvody. V online rozhovore poradil Mihál riešenia pre konkrétne problémy čitateľov.

Myslíte si, že sa väčšie slovenské firmy začnú húfne presúvať na Cyprus, Maltu či Delaware? Môže byť tento efekt natoľko silný, že podstatne zníži celkový výber daní?

Jozef Mihál (6.12.)

"Áno. Niektoré väčšie firmy presunú svoje sídlo do daňových rajov, respektíve si tam zriadia sesterské spoločnosti, cez ktoré budú vyťahovať zisk dosiahnutý na Slovensku. Bude to nielen kvôli zvýšeniu dane z 19% na 23%, ale aj kvôli nezmyselnému, prakticky 7-násobnému zvýšeniu odvodov na zdravotné poistenie z vyplatených podielov na zisku. Výsledný efekt je zrejmý - rozpočet SR nezíska viac, ale presne naopak - do rozpočtu sa dostane menej daní, menej odvodov."

Hospodárske noviny, 27.12. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards