Pár viet v zákone prinesie klinikám miliónový biznis (Hospodárske noviny)

Profesionálna regulácia by mala jasne definovať a vyčísliť benefity, ktoré má priniesť. Takto ministerstvo nebude vedieť o tri roky porovnať, či bola regulácia užitočná, alebo nie, či napríklad vďaka nej klesol počet úrazov a náhlych úmrtí a o koľko, povedal na margo povinných lekárskych prehliadok pre všetkých registrovaných športovcov pre Hospodárske noviny dňa 27.12. 2012 Radovan Ďurana z INESS. 

Pár viet v zákone prinesie klinikám miliónový biznis (Hospodárske noviny)

Minister Čaplovič chce zaviesť povinné lekárske prehliadky pre všetkých registrovaných športovcov.

Pol milióna registrovaných športovcov, 30 až 80 eur za preventívnu prehliadku, 30 zariadení, ktoré ich poskytujú. Tri číselné údaje, a k tomu pár viet v zákone zabezpečí biznis za vyše 15 miliónov eur.

Postaral sa oň minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD), ktorý chce zaviesť povinné lekárske prehliadky pre všetkých registrovaných športovcov. „Minimálne jedenkrát ročne,“ vytýčilo si ministerstvo v koncepcii štátnej športovej politiky, ktorú pred Vianocami schválila vláda. Rezort upozorňuje, že narastá počet náhlych úmrtí a úrazov pri športe, a viacerí športovci ukončujú kariéru v mladom veku pre zdravotné problémy.

Na novej koncepcii sa podieľala aj Slovenská spoločnosť telovýchovného lekárstva a lekár Branislav Delej. Ten je pritom zakladateľom súkromnej kliniky pre športovcov Sportmed. „Až do roku 1989 bolo úplne normálne, že športovca nepustili na štart, ak nemal v registračnom preukaze zaznačenú zdravotnú prehliadku. Chceme sa k tomu vrátiť,“ tvrdí Delej.

Kto za pravidelné lekárske prehliadky zaplatí – či štát, alebo ľudia – zatiaľ nie je jasné. „Tieto informácie budú známe až pri príprave nového zákona o športe,“ vyhlásil hovorca rezortu Michal Kaliňák. Z doložky vybraných vplyvov k materiálu však vyplýva, že štát tieto prehliadky neplánuje preplácať.

„Profesionálna regulácia by mala jasne definovať a vyčísliť benefity, ktoré má priniesť. Takto ministerstvo nebude vedieť o tri roky porovnať, či bola regulácia užitočná, alebo nie, či napríklad vďaka nej klesol počet úrazov a náhlych úmrtí a o koľko,“ upozorňuje analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Radovan Ďurana. „Tento prístup zásadným spôsobom vec nerieši, ale predstavuje pre ministra bod navyše, že robí nejakú prácu,“ hovorí politológ Pavol Marchevský. Opatrenie je podľa neho prototypom politikárčenia a je podobné iniciatíve Anny Belousovovej presadiť tichšiu reklamu v televízii alebo šéfky parlamentu Renáty Zmajkovičovej, aby boli bilbordy postavené ďalej od cesty. „Pre reklamné agentúry to bola šikana, pre ňu spôsob zviditeľnenia sa, toto je niečo podobné,“ dodal.

Čaplovičovo opatrenie môže ísť proti ďalším zámerom rezortu – zvýšiť počet športovcov na Slovensku a úroveň športu. „Dodatočné náklady budú zrejme demotivovať ľudí od organizovaného športovania, nie od športu samotného,“ podčiarkol Ďurana. Je otázne, čo také opatrenie urobí s klubom turistov, v ktorom je v súčasnosti zaregistrovaných zhruba 20-tisíc členov, a má najvyššie percento dôchodcov. Pre mnohých rodičov môže byť zavedenie povinnej prehliadky poslednou kvapkou v pohári finančných výdavkov, ktoré majú v súvislosti so športovaním svojich detí.

Tomáš Nejedlý

Hospodárske noviny, 27.12. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards