Firmy budú môcť žalovať na štát (Hospodárske noviny)

Všetky zmeny vedúce k znižovaniu administratívnych nákladov prípadne eliminácii administratívnych bariér pre podnikateľov zlepšujú podnikateľské prostredie na Slovensku, čo je pozitívne. Za zlyhanie však považujem pridlhé termíny implementácie, množstvo zmien sa dá vykonať zo dňa na deň, hodnotil opatrenia Ministerstva hospodárstva dňa 9.1. 2013 Richard Ďurana z INESS. 

Firmy budú môcť žalovať na štát (Hospodárske noviny)

Prvým zo 41 nových opatrení na zníženie byrokracie bude nový web na nahlasovanie duplicít.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smer-SD) predstavil 41 opatrení, ktorými chce znižovať byrokratickú záťaž podnikateľov. Väčšinu z nich majú jednotlivé ministerstvá zrealizovať do konca tohto roka. Prvou úlohou v termínovníku je vznik verejného informačného portálu, do ktorého budú môcť firmy nahlasovať duplicitné informačné povinnosti, ktoré im vyplývajú z legislatívy. Rezort hospodárstva to má stihnúť do konca marca tohto roka. „Význam tohto portálu vidíme v tom, že podnikatelia môžu kedykoľvek poukázať na problémy, prieťahy alebo komplikácie, s ktorými sa bežne v podnikaní stretávajú,“ konštatoval pre HN minister Malatinský.

Je to dobrý krok

Na novinke majú zamestnávateľské zväzy a ministerstvo spolupracovať. V praxi to znamená, že podnikateľské združenia majú portál aj financovať a napĺňať ho obsahom. „Záväzok rezortu spočíva v tom, že administratívne zastreší prevádzku portálu, ako aj spätnú väzbu riešení týchto podnetov,“ vysvetľuje Malatinský.

Zástupcovia podnikateľov takúto iniciatívu vítajú. „Je to dobrý krok, lebo týchto vecí, s ktorými sa stretávajú podnikatelia, je veľmi veľa. Keď bude komunikácia priamo s ministerstvom, následne sa môžu tieto podnety podnikateľov priamo spracovať,“ hovorí prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. Na druhej strane však medzi podnikateľmi vládne obava, či rezort hospodárstva bude ich pripomienky akceptovať. „Keď sme predložili návrhy riešení niektorých problémov pre malých podnikateľov, nikto s nami nekomunikoval,“ konštatuje predseda Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.

Koniec byrokratickým nezmyslom

Práve opakované posielanie tých istých informácií na rôzne úrady patrí medzi podnikateľmi k najkritizovanejším opatreniam. „Podnikatelia nerozumejú tomu, prečo od nich štát v úradných konaniach požaduje papierový výpis z obchodného registra, daňového úradu alebo sociálnej poisťovne, keď týmito údajmi štát priamo disponuje a aj bez veľkých investícií by ich pri využití informačných technológií vedel jednoducho získať,“ hovorí výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

Rezort hospodárstva o niektorých zbytočných papierovačkách vie už aj dnes. A niektoré z nich nariadil odstrániť do konca tohto roku. Do minulosti by mal odísť napríklad víťaz súťaže Hospodárskych novín Byrokratický nezmysel roka 2012 – povinnosť zamestnávateľov posielať svojich zamestnancov, ktorí riadia firemné auto, každé dva roky na preškolenie k certifikovanej firme. Predstavené opatrenia by mali odstrániť až sedem z desiatich finalistov pravidelnej súťaže HN. Malatinský priznáva, že súbor opatrení reflektuje aj túto anketu.

Pomalá implementácia

Analytik INESS Richard Ďurana uvedené opatrenia víta. Za zlyhanie však považuje pridlhé termíny na implementáciu týchto opatrení. „Množstvo zmien sa dá vykonať zo dňa na deň. Nerozumiem napríklad, prečo chcú pri úprave definície voľnej živnosti čakať 14 mesiacov, alebo prečo má skrátenie registrácie na katastri nehnuteľností platiť až o 12 mesiacov.“ Exminister hospodárstva a poslanec NR SR Juraj Miškov (SaS) víta, že ministerstvo nadviazalo na jeho projekt Singapur. Ministerstvo sa síce k tomuto projektu nehlási, jeho materiál však obsahuje niektoré z navrhovaných opatrení minulej vlády.

Erik Kapsdorfer

Hospodárske noviny, 9.1. 2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards