V platení odvodov z dividend sme raritou (Finweb)

Podľa Jána Dingu z INESS má zvýšenie odvodov z dividend, ktoré v SR nastalo od 1. januára 2013 podobný charakter, ako zvýšenie dane z príjmu právnických osôb. Ako uviedol pre Finweb dňa 5.1. 2013 zo zvýšenia odvodov totiž nevznikajú zvýšené nároky na zdravotné poistenie, čo by mal byť pôvodný účel zdravotných odvodov. Jedná sa tak v podstate o čistú daň.

V platení odvodov z dividend sme raritou (Finweb)

Zvýšenie odvodov z dividend je ako zvýšenie daní, upozorňujú odborníci.

V platení zdravotných odvodov z dividend je Slovensko v rámci Európskej únie (EÚ) skôr raritou. V iných krajinách spoločenstva sa totiž podiely na zisku zvyknú skôr zdaňovať. "V Maďarsku je zrážková sadzba tejto dane 16 %, v Poľsku 19 %, v Českej republike by malo byť zdaňovanie dividend od roku 2014 zrušené," uviedol pre TASR analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz (INESS) Ján Dinga.

Podľa neho má však zvýšenie odvodov z dividend, ktoré v SR nastalo od 1. januára 2013 podobný charakter, ako zvýšenie dane z príjmu právnických osôb. Zo zvýšenia odvodov totiž nevznikajú zvýšené nároky na zdravotné poistenie, čo by mal byť pôvodný účel zdravotných odvodov. Jedná sa tak v podstate o čistú daň.

"Z tohto dôvodu budú aj dopady tohto zvýšenia podobné ako pri dani z príjmu - zníži sa očakávaná návratnosť kapitálu," upozornil ekonóm. Takýto krok bude podľa jeho slov prirodzene motivovať akcionárov firiem k hľadaniu atraktívnejších podmienok v okolitých krajinách.

Na základe novely zákona o zdravotnom poistení, ktorá nadobudla platnosť od začiatku tohto roku, sa sadzba zdravotných odvodov z vyplatených podielov na zisku zvýšila z 10 % na 14 %. Vyššiu sadzbu pritom musia platiť aj zdravotne postihnuté osoby, ktoré do konca minulého roka odvádzali poistné vo výške 5 %.

TASR

Finweb, 5.1. 2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards