Pre vyššie dane môžu narásť ceny, tvrdia analytici (Hospodárske noviny)

Vyššie dane vždy zvyšujú motiváciu firiem hľadať legálne možnosti, ako sa vyhnúť rastúcej daňovej záťaži, čo im samo osebe zvyšuje náklady, hodnotil Ján Dinga z INESS dňa 7.1. 2013 pre Hospodárske noviny. 

Pre vyššie dane môžu narásť ceny, tvrdia analytici (Hospodárske noviny)

Podľa analytikov sa vyššia sadzba dane z príjmu pre právnické osoby odrazí na nižšej konkurencieschopnosti krajiny a jej príťažlivosti pre potenciálnych investorov. Pri porovnaní s okolitými štátmi je totiž už jej sadzba najvyššia práve v SR.

Podľa riaditeľa Inštitútu hospodárskej politiky (IHP) Igora Kissa by sa dala táto nevýhoda kompenzovať úľavami na daniach, prípadne daňovými prázdninami. „Ale v tom prípade by išla vláda proti svojim zámerom konsolidovať financie a dosiahnuť vyššie príjmy.“

Okrem nižšej atraktivity pre potenciálnych zahraničných investorov povedie vyššie zdanenie súkromných spoločností podľa ekonómov aj k takzvanej daňovej optimalizácii. V jej rámci môžu niektoré spoločnosti pôsobiace na Slovensku zaregistrovať svoje sídlo v krajinách s nižšími daňami, prípadne svoju činnosť v SR jednoducho ukončia.

„Budú tiež mať menej zdrojov na vytváranie nových pracovných miest,“ upozornil analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz (INESS) Ján Dinga. Ako dodal, zvýšenie dane z príjmu právnických osôb sa tak môže prejaviť aj na vyššej nezamestnanosti.

Pokiaľ zo strany podnikateľov nepríde k obchádzaniu daňovej povinnosti, premietnu podľa Dingu zníženie ziskov do zvyšovania cien svojich tovarov. „Vyššie dane vždy zvyšujú motiváciu firiem hľadať legálne možnosti, ako sa vyhnúť rastúcej daňovej záťaži, čo im samo osebe zvyšuje náklady,“ podotkol.

TASR

Hospodárske noviny, 7.1. 2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards