Odvody neprinesú takmer žiadne ovocie (Hospodárske noviny)

Ako uviedol Radovan Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny dňa 8.1. 2013, netreba zabúdať na to, že dohody boli najsilnejší nástroj na flexibilitu trhu práce a v súčasnosti ostatnú len pre okruh študentov. Znepružňovanie trhu práce neprinesie žiadne ovocie. Odhliadnuc od pár desiatok miliónov, ktoré však niekoľkomiliardový deficit nezaplátajú.

Odvody neprinesú takmer žiadne ovocie (Hospodárske noviny)

Rozhovor. Analytik INESS Radovan Ďurana pre HN:

Zatiaľ je na platenie odvodov z dohôd nahlásených v zdravotných poisťovniach len minimum dohôd. Predznačuje to, že firmy jednoducho dohodárov škrtajú?

Aj ministerstvo financií vo svojich odhadoch počítalo s poklesom počtu dohôd o 25 percent. Ja osobne by som možno čakal ešte väčší pokles.

Do akej miery je však reálne, že časť z nich prestúpi do klasického zamestnaneckého pomeru, ako rovnako vláda predpokladala?

Je možné, že v niektorých prípadoch k tomu dôjde. Ale zrejme nie vo veľkom. Náklady na dohodára a zamestnanca sa takmer vyrovnajú. Ak teda firma bude mať na to platiť toľko, je pre ňu dohodár stále výhodnejší. Je tu totiž ešte Zákonník práce a ten je pri dohodách stále voľnejší.

Do akej miery by však bol dosah zodvodnenia dohôd miernejší v prípade, ak by sa zmeny neprijímali v súčasnosti, ale napríklad v rokoch silného ekonomického rastu?

Vrátilo by sa nám to. Netreba zabúdať na to, že dohody boli najsilnejší nástroj na flexibilitu trhu práce a v súčasnosti ostatnú len pre okruh študentov. Znepružňovanie trhu práce neprinesie žiadne ovocie. Odhliadnuc od pár desiatok miliónov, ktoré však niekoľkomiliardový deficit nezaplátajú.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 8.1. 2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards