Úspech si nekúpiš (SME)

Dňa 17.1. 2013 vyšiel Martinovi Vlachynskému z INESS autorský článok v denníku SME na tému mikropôžičky. 

Úspech si nekúpiš (SME)

Podnikanie na Slovensku nie je jednoduché a vláda ho svojimi opatreniami ešte viac komplikuje. Jedinou jej odpoveďou je viac peňazí pre vybrané firmy.

Minister Malatinský predstavil nový nápad, ako postaviť tatranského tigra opäť na nohy. Rozvoju malého a stredného podnikania by mali pomôcť mikropôžičky.

Pôžičky vo výške 2500 až 50 000 eur poskytované cez Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania (NADSME) by mali nielen pomôcť vzniku nových malých a stredných firiem, ale tiež pomôcť prežiť tým existujúcim a podporiť inovácie.

Ale moment, nezdá sa vám to dáke povedomé? Skutočne, pri pohľade na stránku NADSME zistíme, že program určený na „rozvoj malého podnikania, zvýšenie miery prežitia malých a začínajúcich podnikateľov, udržanie zamestnanosti a tvorbu nových pracovných miest v regiónoch Slovenska, a to prostredníctvom riešenia problému prístupu malých a začínajúcich podnikateľov ku kapitálu“, tu už bol.

Program bol vo februári 2010 zastavený. Za 13 rokov svojej existencie poskytol 1820 pôžičiek v celkovej hodnote mierne nad 30 miliónov eur. Na porovnanie, objem nových úverov poskytovaných podnikom bankami dosahuje mesačne rádovo stoviek miliónov eur.

Zdá sa teda, že inovácie chýbajú nielen v súkromnej sfére, ale aj v oblasti tvorby vládnej politiky. Ani druhý nápad totiž nie je vôbec inovatívny. Mal by sa zriadiť nový úrad, Rada vlády SR pre vedu, techniku a inovácie.

Radosť podnikať

Živnostníkom významne stúpli daňové náklady a rozšírili sa povinnosti. Zvýšila sa daň z príjmu právnických osôb, ale aj z príjmu nadpriemerne zarábajúcich, čo sú často práve tí, ktorých zamestnávajú inovatívne technologické firmy – asi ako motivácia, aby pracovali viac. Zaviedla sa nová dávka byrokracie pri platení DPH, ktorá spôsobí problémy obzvlášť novým firmám bez daňovej histórie. Nový Zákonník práce a odvodová povinnosť pre dohodárov znížili flexibilitu najímania pracovníkov. Tá je dôležitá najmä pre menšie a začínajúce firmy, ktoré ťažšie odhadujú budúci dopyt a nemajú také rezervy, aby mohli držať pracovníkov, pre ktorých nemajú momentálne uplatnenie.

Podľa rebríčka Doing Business sme zo 185 krajín na 117. mieste v ochrane investorov, na 100. v administratívnej náročnosti platenia daní a na 69. vo vymáhaní kontraktov. Podnikať na Slovensku je „radosť“.

Jedinou odpoveďou vlády je viac peňazí z rozpočtu pre vybrané firmy. Raz vo forme investičných stimulov, inokedy vo forme pôžičiek. Kto vyberá víťazov? Samozrejme, štátny úradník – ten totiž najlepšie vie, ktorý podnikateľský plán je rentabilný a dostatočne inovatívny. Inak napísané, úradník by mal vedieť, z ktorej garážovej firmy o desať rokov vznikne slovenský Google. Na tento jeho tip sa mu všetky ostatné firmy a ich zamestnanci vyskladajú vyššími daňami.

Opičia dráha

Inovácie sa nedajú uplatiť balíkom peňazí. Prichádzajú vtedy, keď šikovní ľudia majú voľný priestor zrealizovať svoje nápady. Podnikateľský priestor na Slovensku dnes skôr pripomína opičiu dráhu vo výcvikovom tábore mariňákov. Niektoré prekážky sa dajú odstrániť pomerne ľahko, najmä tie administratívne.

Niektoré vyžadujú systematickú dlhodobú reformu, sem môžeme zarátať najmä slovenské školstvo, momentálne špecializované na produkovanie titulovaných ľudí nejasného zamerania, ktorí na otázku čo vedia robiť, odpovedajú „všeličo“. Iné prekážky vyžadujú zmenu politickej filozofie, najmä populárna preferencia zvyšovania daní namiesto znižovania plytvania.

Podnikateľom mal pomôcť projekt Singapur, ktorý sa za rok a pol priveľmi nepohol. Nová vláda vyhlásila nový projekt, ktorý sa možno začne v roku 2014. Takže za štyri roky to bude veľa rečí a minimum skutkov.

Namiesto riešenia problémov podnikateľov sa štát rozhodol hrať na investora a vyberať si podnikateľské zámery, ktoré podporí. Nerobme si ilúzie, že hádzanie hrstí peňazí do arény plnej vyhladovaných podnikateľov nejako pomôže.

Martin Vlachynský

Autor je analytik INESS

SME, 17.1. 2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards