Daňová lotéria: Vypĺňať sa budú súťažné tikety, zbierať ich má Tipos (Aktuálne.sk)

Na to, aby v lotérii mohli niečo vyhrať, aby boli motivovaní brať bločky, musia  vynaložiť isté náklady - vyplniť tiket, zaniesť do Tiposu, bloček uchovávať a dúfať, že niečo vyhrajú. To vyžaduje motivačné odmeny, ktoré by museli byť zaujímavo vysoké, aby vyvolali dostatočne silný efekt vyžadovania bločkov, hodnotil daňovú lotériu Radovan Ďurana z INESS pre Aktuálne.sk dňa 18.1. 2013. 

Daňová lotéria: Vypĺňať sa budú súťažné tikety, zbierať ich má Tipos (Aktuálne.sk)

Ministerstvo financií chystá v tomto roku daňovú lotériu, ktorá by mala pomôcť znížiť daňové úniky. Inšpirovalo sa Taiwanom, kde vďaka lotérii výrazne stúpli daňové príjmy.

Do boja proti daňovým únikom sa chce vláda Roberta Fica pustiť aj daňovou lotériou.

Ako to bude fungovať

Daňová lotéria na slovenský spôsob bude fungovať tak, že spotrebitelia vyplnia súťažný tiket, do ktorého prenesú údaje z pokladničného bločku. "Zúčastniť sa lotórie bude možné prostredníctvom zberných miest Tiposu ako aj cez internet respektíve využitím mobilného telefónu," informuje poradca ministra financií Radko Kuruc. Lotéria by mohla začať fungovať už tento rok.

 „Cieľom je, aby sme výrazne zvýšili záujem ľudí o pokladničné bločky pri hotovostných platbách. Aby sa nám nielen touto formou podarilo zmeniť atmosféru nezdravej tolerancie voči obchádzaniu platenia daní,“ konštatuje Kuruc.

Slováci majú súťaže radi

Otázne je, nakoľko budú Slováci ochotní zbierať bločky a vypĺňať tikety.

Na to, aby v lotérii mohli niečo vyhrať, aby boli motivovaní brať bločky, musia  vynaložiť isté náklady - vyplniť tiket, zaniesť do Tiposu, bloček uchovávať a dúfať, že niečo vyhrajú. To vyžaduje motivačné odmeny, ktoré by museli byť zaujímavo vysoké, aby vyvolali dostatočne silný efekt vyžadovania bločkov,“ hovorí analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Podľa člena predstavenstva Tesco Michala Dittera je veľmi ťažké odhadnúť, ako takáto súťaž zapôsobí na bežných spotrebiteľov. „Ale miera zapojenia zákazníkov do marketingových aktivít je na Slovensku vysoká. Slováci sa veľmi radi zapájajú do súťaží. Je to tým, že bežná príjmová úroveň na Slovensku je nižšia,“ vysvetľuje Ditter.

Analytik agentúry pre prieskum trhu Terno Ľubomír Drahovský dopĺňa, že sme súťaživejší než iné krajiny. „Spotrebitelia na Slovensku sa viac sa zapájajú do súťaží, než v okolitých štátoch a viac ako vo vyspelej Európe. Z tých, ktorí sa zapájajú, najväčšie percento tvoria seniori,“ informuje Drahovský.

Lotéria na Taiwane

Ficova vláda sa inšpirovala Taiwanom, kde daňová lotéria beží už desiatky rokov.

No na Taiwane funguje jednoduchšie, než sú plány slovenskej vlády. Ľudia tam zbierajú pokladničné bločky, pričom každý blok obsahuje unikátne číslo, ktoré je zaradené do žrebovania. Nie je teda potrebné prenášať údaje z bloku na súťažný tiket, ako na Slovensku.

"Nemôžeme porovnávať lotériu na Taiwane a u nás. Na Taiwane sú všetky pokladnice napojené na internet, nechceme zvyšovať podnikateľom náklady tým, aby sme ich nútili pripojiť na internet," vysvetľuje Kuruc.

Na Taiwane prebieha žrebovanie raz za dva mesiace. Výhry sa pohybujú od dvesto taiwanských dolárov až po dva milióny. Podľa viacerých zdrojov stúpol výber daní v krajine až o 75 percent. No Ďurana pripomína, že takéto vysoké zvýšenie výberu daní Taiwan zaznamenal len na začiatku fungovania lotérie. „Pripisovať celý rast lotérii je nezmysel,“ okomentoval analytik.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 18.1. 2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards