Slováci sa zmenia z chudákov na boháčov. Stačí toto (TVNoviny.sk)

Najlepšou a nákladovo najlacnejšou cestou k znižovaniu výskytu daňových únikov je znižovanie sadzieb dane, vysvetľoval Radovan Ďurana z INESS pre TVNoviny.sk dňa 18.1. 2013. 

Slováci sa zmenia z chudákov na boháčov. Stačí toto (TVNoviny.sk)

Otázne je, kedy sa reči pretavia do skutkov.

Slovensko sa zmení z chudobného štátu na bohatý raz - dva. Stačí zastaviť daňové úniky. Tak to aspoň prezentujú niektorí politici.

Otázne však je, kedy sa reči pretavia do skutkov. Minister financií Peter Kažimír už síce predstavil niekoľko nápadov, ale analytici upozorňujú, že žiadne zázraky očakávať nemožno.

Zaznieva aj názor, že najlepším opatrením na boj proti neplatičom je znižovanie daní.

Dve miliardy

Najväčším problémom sa javí byť výber dane z pridanej hodnoty. Celkovo cez ňu štát v tomto roku plánuje inkasovať 4,5 miliardy, čo je najviac zo všetkých existujúcich daní. Ďalšie viac než dve miliardy eur však podľa niektorých odhadov unikajú.

"Často dochádza k ignorácii správcu dane zo strany daňového subjektu, či už nepreberaním korešpondencie, nekomunikovaním, neplnením si zákonom stanovených povinností a to napríklad aj z dôvodu akceptácie daňových únikov spoločnosťou samou," odpovedalo daňové riaditeľstvo na otázky, čo najviac komplikuje výber daní.

Kontrolovaniu platieb sa pritom venuje asi 1500 spomedzi 4500 zamestnancov daňových úradov.

Lotéria

Kažimír tvrdí, že sa chystá presadiť napríklad lotériu pokladničných dokladov. Sľúbená výhra by teoreticky mohla podnikateľov motivovať k tomu, aby svoje príjmy štátu priznávali.

"Plánujeme zavedenie elektronického výkazu DPH, v rámci ktorého budú podnikatelia zasielať finančnej správe aj zoznam faktúr tak na vstupe ako aj na výstupe," informovalo TVNOVINY.sk o ďalšom nápade ministerstvo.

Verejný dohľad a menej daní

Mimovládny inštitút INEKO zase ponúka možné riešenia na zvýšenie výberu daní z príjmu.

Pomôcť by podľa jeho zástupcov mohlo, ak by časť dane vyberali mestá a obce, ktoré vraj v porovnaní s centrálnymi úradmi lepšie poznajú daňovníkov.

INEKO navrhuje aj širšie zverejňovanie informácií o platiteľoch dane. Okrem zoznamu dlžníkov by mali byť prístupné aj ďalšie údaje, poznamenal šéf inštitútu Peter Goliaš.

"Dobrým začiatkom by bolo zverejniť zoznam desatiny platcov dane z príjmu, ktorí zaplatili najnižšiu daň. Veríme, že tlak verejnosti by najmä majetnejších ľudí motivoval, aby sa nedostali na tento zoznam," dodal.

Radovan Ďurana z inštitútu INESS však upozorňuje, že ak sa niektoré zo spomínaných návrhov napokon aj dostanú do praxe, žiadny razantnejší prísun peňazí očakávať nemožno.

"Najlepšou a nákladovo najlacnejšou cestou k znižovaniu výskytu daňových únikov je znižovanie sadzieb dane," uzavrel.

Miro Grman

TVNoviny.sk, 18.1. 2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards