Oplatí sa vám II. pilier? Na rozhodnutie máte už iba týždeň (Plus jeden deň)

Zákony o sporení sa už mnohokrát menili a nie je vylúčené, že sa ešte budú. Ľudia by sa nemali spoliehať na štátom organizované dôchodkové sporenie, ale skôr zabezpečenie po súkromnej línii, vysvetľoval Radovan Ďurana z INESS dňa 24.1. 2013 pre Plus jeden deň. 

Oplatí sa vám II. pilier? Na rozhodnutie máte už iba týždeň (Plus jeden deň)

Ešte týždeň môžete rozmýšľať, či si chcete sporiť na dôchodok v druhom pilieri, alebo sa spoľahnete len na štátnu penziu. Zisťovali sme za vás výhody aj nevýhody oboch možností.

Nikomu sa nedá jednoznačne poradiť, či odísť z II. piliera, alebo v ňom zostať, pretože neexistujú žiadne garancie.

KARTY MIEŠA POLITIKA

„Presvedčila nás o tom nielen finančná kríza, ale aj premenlivá politická situácia,“ myslí si finančný analytik INESS-u Radovan Ďurana.

Uvádza to na príklade 25-ročného človeka, ktorý nastúpi do zamestnania s počiatočným nízkym príjmom, ale predpokladom pre kariérny rast. Sporenie v II. pilieri môže mať preňho význam, ak si založí rodinu a chce mať finančnú rezervu.

„Zákony o sporení sa už mnohokrát menili a nie je vylúčené, že sa ešte budú. Ľudia by sa nemali spoliehať na štátom organizované dôchodkové sporenie, ale skôr zabezpečenie po súkromnej línii,“ upozornil Radovan Ďurana.

„Aj keď Sociálna poisťovňa nemôže nikoho presviedčať, či má vstúpiť do II. piliera, alebo vystúpiť z neho, každý občan by si mal zodpovedne zvážiť, čo je preňho najvýhodnejšie,“ zdôrazňuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

JE TO NA ZVÁŽENIE

Ak si sporíte od založenia II. piliera a ste po celý čas zamestnaní nie je dôvod, aby ste prestali. Naopak, sporitelia v preddôchodkovom veku, pre ktorých je zisk z II. piliera z časového hľadiska diskutabilný, by mali zvážiť, či pre nich nie je výhodnejšie vystúpiť.

Sociálna poisťovňa sa na nich pri výpočte dôchodku bude potom pozerať tak, ako keby v II. pilieri vôbec neboli.

Monika Kupšová

Plus jeden deň, 24.1. 2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards