Zrejme už čoskoro uvidíme pád do brutálnej "diery" (TVNoviny.sk)

Japonský dlh kupujú tradične najmä Japonci, čo umožňuje krajine udržiavať vysokú úroveň verejného zadlženia, uviedol Martin Vlachynský z INESS dňa 24.1. 2013 pre TVNoviny.sk.

Zrejme už čoskoro uvidíme pád do brutálnej

Nastaví sa tak zrkadlo celému svetu.

Celý vyspelý svet má vážne ekonomické problémy, s ktorými bojuje skrz vysoké dlhy. Absolútnym rekordérom v zadlžovaní je Japonsko, ktoré si napožičiavalo peniaze v hodnote neuveriteľných 235 percent HDP.

Dnes navyše zverejnili správu, že Japonsko stráca svoju najsilnejšiu zbraň - schopnosť predávať svoje výrobky do zahraničia.

Vlani stratili Japonci na obchodovaní s cudzinou rekordných 60 miliárd eur.

Otázka, ako dlho teda môže ázijský štát vzdorovať realite, naberá na aktuálnosti.

Doposiaľ nepochopiteľný príbeh

Doposiaľ pritom Japonsko zažívalo neuveriteľný príbeh. Napriek vysokému dlhu nielenže stále nemá problém predávať svoje dlhopisy, ale aj nezamestnanosť sa drží v okolí fantastických štyroch percent.

"Japonský dlh kupujú tradične najmä Japonci, čo umožňuje krajine udržiavať vysokú úroveň verejného zadlženia," zhrnul analytik mimovládneho inštitútu INESS Martin Vlachynský.

"Japonsko je stále treťou najväčšou ekonomikou sveta so super silným exportom, a teda miestny pracovný trh je zatiaľ schopný vytvárať dostatok pracovných miest. Aj keď je treba povedať, že štátny sektor zamestnáva čoraz viac ľudí, ba dokonca poskytuje určitú formu poistenia, aby korporátny sektor ľudí neprepúšťal," pridal sa riaditeľ Saxo Bank pre strednú a východnú Európu Karol Piovarcsy.

Kde zmizli peniaze?

Z pohľadu zvonka je zrejme najzaujímavejším pátranie, kam zmizli tie obrovské množstvá peňazí, ktoré sa dostávali do obehu cez nevídané zadlžovanie.

Jednoznačné odpovede chýbajú.

"Kde konkrétne vytlačené peniaze smerujú, bez detailnejšej analýzy neviem povedať," poznamenal Vlachynský.

Avšak to, že tlačenie pomáha len dočasne, Japonsko ukazuje jednoznačne. V čoraz väčšej miere totiž prehráva súboj s kórejskými či čínskymi konkurentmi.

A tak krajina vychádzajúceho slnka možno čoskoro ukáže, do akej brutálnej diery štát padne, keď problémy nerieši, ale ich odsúva.

Keďže podobnou cestou sa vydali aj USA, osud Japonska nastaví zrkadlo aj najsilnejšej ekonomike planéty a s ňou celému svetu.

Miro Grman

TVNoviny.sk, 24.1. 2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards