Anketa: Do akej miery sa plány ČSSD podobajú na balík Ficovej vlády? (Hospodárske noviny)

ČSSD ma ten istý problém ako Smer. Nemajú opatrenia, ktoré by dokázali bojovať proti nezamestnanosti. Historicky sa totiž ukazuje, že udržateľné opatrenia sú vo flexibilite trhu. To je veľká škola Nemecka, kde teraz majú jednu z najnižších nezamestnaností, komentoval pre Hospodárske noviny dňa 18.3. 2013 Radovan Ďurana z INESS. 

Anketa: Do akej miery sa plány ČSSD podobajú na balík Ficovej vlády? (Hospodárske noviny)

Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov

Socialisti kdekoľvek na svete sú nepoučiteľní. Škodoradostne môžem len uviesť, že keď oni zhoršia podnikateľské prostredie, tak to bude v prospech nášho podnikateľského prostredia. Slovensko je totiž príkladom, že takéto opatrenia znamenajú zhoršenie trhu práce. Je preto počudovaniahodné, že to pre iných politikov v okolitých krajinách neznamená isté memento.

Vladimír Baláž, prognostik Slovenskej akadémie vied

Ide o štandardnú sociálnodemokratickú agendu, a preto neviem povedať, či sa inšpirovali. Nie je to preto nič nezvyčajné v tejto časti ľavicového spektra. Vychádza to totiž z ich ideologických princípov. Výška možnej dane nie je nezvyčajnou. V časoch, keď ministerkou financií bola Brigita Schmögnerová, tak najvyššia sadzba dane z príjmov fyzických osôb bola až na úrovni 42 percent.

Rastislav Machunka, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení

Podobať sa to môže, ale naše opatrenia nepočítali napríklad sú daňou pre fyzické osoby vo výške 38 percent. Ide o oparenia, ktoré uvrhnú Českú republiku do vážnej recesie, z ktorej sa tak ľahko nespamätá. Ide pritom o názory politikov a reálne môže dôjsť ku korekcii, ktorú by po zohľadnení možností tohto balíčka asi potrebovali. Reálne kroky sú totiž iné ako politické vyhlásenia.

Radovan Ďurana, INESS

Z ekonomického hľadiska ma balíček ČSSD neprekvapuje, keďže Smer a ČSSD majú podobné črty. Avšak nedá sa povedať, kde sa napríklad inšpirovali sadzbou dane vo výške 38 percent. ČSSD ma ten istý problém ako Smer. Nemajú opatrenia, ktoré by dokázali bojovať proti nezamestnanosti. Historicky sa totiž ukazuje, že udržateľné opatrenia sú vo flexibilite trhu. To je veľká škola Nemecka, kde teraz majú jednu z najnižších nezamestnaností.

Marek Poracký

Hospodárske noviny,  18.3.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards