Zistenie HN: Fico stráca záujem o SPP (Hospodárske noviny)

Dňa 21.3. 2013 sa Martin Vlachynský z INESS vyjadril na tému odkúpenie akcií matky SPP štátom pre Hospodárske noviny. 

Zistenie HN: Fico stráca záujem o SPP (Hospodárske noviny)

Štát mení kurz pri odkúpení akcií matky Slovenského plynárenského priemyslu.

„Týmto krokom získava Slovensko bezvýhradnú kontrolu nad cenotvorbou v dodávkach pre zákazníkov a taktiež hodnotu obchodnej značky SPP.“ Takto vlani ohlásil rezort hospodárstva zámer získať bezvýhradnú kontrolu v materskej spoločnosti Slovenského plynárenského priemyslu. Len o pár mesiacov neskôr je všetko inak. Podľa zistení HN totiž štát záujem o matku plynární stráca.

Dôvod? Strata rádovo v desiatkach miliónoch eur, ktorú majú plynári vyrubiť v tomto roku. „Ešte nie je celý proces ukončený, a preto akákoľvek informácia by bola predčasná,“ konštatoval hovorca rezortu hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Ak by však štát stratový podnik kúpil, nezostávalo by mu nič iné, len ho dotovať. A to by nebol správny krok ani podľa analytika Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Petra Marčana. „Nie je žiaden reálny dôvod, prečo by mal štát vlastniť 100-percentne obchodníka s energetickou komoditou.“

Najväčší podiel na stratách má pritom predaj plynu pre domácností – v roku 2011 spôsobili stratu takmer 50 miliónov eur. Definitívne áno či nie kúpe však dajú až výsledky auditu podniku. Ten mal byť pôvodne hotový tento mesiac, pred časom sa termín posunul na koniec apríla. „Sme pripravení vyjsť štátu v ústrety a predĺžiť mu opciu,“ povedal hovorca EPH Daniel Častvaj.

Domácnosti pritom prípadný ústup štátu od kúpy nemusia na svojich peňaženkách pocítiť. Štát si totiž ešte vlani cez takzvaný lex SPP zabezpečil, že o podaní návrhu na nové ceny plynu bude valné zhromaždenie, kde štát má väčšinu, a nie predstavenstvo. Navyše podľa analytika inštitútu INESS Martina Vlachynského o cenách rozhoduje regulačný úrad. „Návrhy bývalých akcionárov zamietal. Myslím si, že to ukazuje, že majú záujem držať ceny čo najnižšie,“ konštatoval.

Podľa Marčana, ak politici majú záujem umelo udržiavať ceny energií na nízkych úrovniach, tak na to existujú efektívnejšie a adresnejšie mechanizmy. Medzi ne zaradil napríklad sociálne tarify, ktoré by si uplatnili tí, ktorí sa nachádzajú v horšej sociálnej situácii.

Českí vlastníci, a to Energetický a průmyslový holding, sa stali oficiálnym vlastníkom menšinového podielu v plynárenskom podniku v januári.

Dnes už bývalým vlastníkom, a to francúzskemu Gas de France a nemeckému E.ON Ruhrgas, za to zaplatil celkovo 2,6 miliardy eur. Štát so vstupom nového akcionára súhlasil, no za istých podmienok. Napríklad vyrokoval si väčšie dividendy oproti minulosti, nezvyšovanie cien plynu pre domácnosti na tento rok, ale aj už spomínanú možnosť odkúpenia materskej spoločnosti. „Každý investor si musí zvážiť, aký je stav spoločnosti, aké výhody to má a či ju zvládne manažovať tak, aby efekt bol taký, aký si želá,“ konštatoval partner poradenskej spoločnosti Deloitte Ivan Lužica.

Slovenský plynárenský priemysel pritom v dohľadnom čase nemusí byť jediným, kto tento rok zmenil vlastníka. O odchode zo Slovenska totiž uvažuje aj menšinový akcionár Stredoslovenskej energetiky, francúzsky Electricité de France.

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 21.3.2013

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards