Daň z finančných transakcií sa míňa účinku

Drsné dane z finančných transakcií po celej Európe už začali ničiť trhovú aktivitu a podľa najnovších čísel nezarobili vôbec toľko, koľko politici predpokladali.

Daň z finančných transakcií sa míňa účinku

Maďarsko zaviedlo začiatkom roka túto daň na úrovni 0,1%. Januárovým výnosom 13 miliárd maďarských forintov (36 miliónov libier) však daň priniesla menej ako polovicu toho, v čo krajina dúfala.

Tieto slabé výsledky prichádzajú v momente, keď sa 11 členských štátov EÚ usiluje uplatniť daň z finančných transakcií na akcie, dlhopisy a cenné papiere.

Ako prvé vyrazilo vpred na vlastnú päsť Francúzsko, keď zaviedlo 0,2% daň z predaja akcií veľkých firiem. To však v období od augusta do novembra prinieslo iba 200 miliónov eur (169,4 milióna libier), namiesto predpokladaných 530 miliónov eur.

Tento mesiac zaviedlo daň z finančných transakcií aj Taliansko. Podľa čísel TMF Group tento krok už znížil objem obchodovania o 38%, zatiaľ čo v Nemecku a Španielsku došlo k nárastu.

„Zavedenie dane z finančných transakcií v Maďarsku nejde podľa plánu a tak mnoho z predpokladov podporovaných zástancami tejto dane v európskej jedenástke bude spochybnených“ povedal Richard Asquith z TMF Group.

Veľká Británia a kancelár George Osborne s daňou z finančných transakcii plánom nesúhlasí a tvrdí, že obchod sa nepresunie do zámoria iba vtedy, ak takáto daň bude globálna ako obmedzená iba na Európu.

(Pozn. INESS: O tom, že daň z finačných transakcii povedie ku zníženiu objemu obchodovania a tým k nižšej likvidite a vyšším výkyvom trhu cenných papierov a zároveň zďaleka nesplní očakávané príjmy do štátneho rozpočtu, sme písali tu.)

Preložila Jana Kostovčáková

Pôvodne vyšlo 26.3.2013 na CITY A.M.

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards