Kaliňák tají analýzu úspor ESO. Nevieme ju nájsť, odkázal (SME)

Podľa Jána Dingu z INESS je systémovejšou zmenou iba zlučovanie príspevkových organizácií pod ministerstvom dopravy, povedal pre denník Sme dňa 24.10.2013.

Kaliňák tají analýzu úspor ESO. Nevieme ju nájsť, odkázal (SME)

Kaliňákov úrad najprv tvrdil, že výpočty toho, ako štát na zlučovaní úradov usporí, sa stratili. Neskôr priznal, že ich jednoducho neukáže.

BRATISLAVA. Ako minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) vypočítal, že ušetrí 700 miliónov eur na reforme štátnej správy do roku 2016, nechce už týždne prezradiť.

Vo štvrtok ministerstvo poslalo stanovisko, že analýzy úspor nevie nájsť, a tak ich zverejnenie bude ešte nejaký čas trvať.

Neskôr dodalo, že verejnosť by sa o ňu ani nemala zaujímať, keď chce, aby bola reforma úspešná.

O čo ide

Návrh štátneho rozpočtu, ktorý vláda Roberta Fica schválila pred dvoma týždňami, sa odvoláva na dve analýzy ministerstva vnútra.

Jedna mala skúmať asi 400 úradov a štátnych firiem a ukázať, ktoré organizácie a kde mrhajú peniazmi. Smer si vďaka zaplátaniu týchto dier sľubuje na budúci rok úsporu asi 105 miliónov eur.

V druhej analýze sa má podľa návrhu rozpočtu písať o tom, ktoré štátne budovy a pozemky sú nepotrebné, prečo a za koľko by sme ich vedeli predať. Od ich predaja si na budúci rok sľubuje Smer úsporu 54 miliónov eur.

Ministerstvo vnútra sa už týždne vyhýba zverejneniu oboch analýz, odmietlo aj návrh, aby ich ukázalo a vysvetlilo na osobnom stretnutí.

O zverejnenie analýz sme preto požiadali podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Ten úradníkom povoľuje nezverejnenie len vtedy, ak na to v zákonoch nájdu presný dôvod.

Na zverejnenie malo ministerstvo osem pracovných dní. Vo štvrtok bol posledný deň, no dokumenty nezverejnilo.

Namiesto toho poslali úradníci list, že ešte potrebujú nejaký čas. „Z dôvodu preukázateľných technických problémov spojených s vyhľadaním a sprístupňovaním informácií,“ napísala v liste Dušana Višňovská, ktorá šéfuje Kaliňákovej kancelárii.

Stanovisko ministerstva vlastne hovorí, že analýzu nevie nájsť, alebo sa pokazil počítač, v ktorom je uložená. Kedže toto vysvetlenie je ťažko uveriteľné, žiadali sme presnejšie vysvetlenie.

Slová Kaliňákovho hovorcu Ivana Netíka potvrdzujú, že lehotu si ministerstvo predĺžilo z vymyslených dôvodov a v skutočnosti minister analýzu nechce zverejniť. „Keď chceme, aby bola reforma ESO úspešná, nemôže byť analýza predmetom verejného záujmu,“ reagoval Netík.
Chcú vysvetľovať osobne

Keď sme sa ešte počas dňa zaujímali, kedy nám analýzy zverejnia, úradníci naznačovali, že ich zverejnenie neprebehne ľahko.

Isté nie je ani to, či ich kópie dostanú novinári do rúk na budúci týždeň, keď chce Kaliňák vysvetliť, ako úspory počítal.

Netík tvrdí, že novinári môžu do analýzy nahliadnuť osobne. „Radi vás privítame na pracovných raňajkách, kde bude analýza k dispozícii a kde jej čiastkové výsledky chceme s vami a vašimi kolegami prediskutovať,“ uzavrel Netík.

Analýzu označil za „internú súčasť“ reformy štátnej správy ESO.
Nezákonný postup

„Je to potvrdením toho, že hlavným cieľom vlády nie je efektívnejšia, ale centralizovanejšia verejná správa, sústredená do rúk štátnej správy a s oklieštenou samosprávou. A v rámci štátnej správy sústredená v rámci jedného ministerstva a to je ministerstvo vnútra,“ komentoval Kaliňákov postup exminister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).

Richard Sulík (SaS) povedal, že analýza uspor projektu ESO buď neexistuje, alebo existuje v podobe, „ktorá jej hlavného 'architekta' Roberta Kaliňáka usvedčuje z toho, že o reálnych úsporách vláda ani netuší“.

Cesta, ktorú si zvolilo ministerstvo vnútra, aby sa vyhlo zverejneniu dokumentov, nie je nezvyčajná. Úrady ju používajú najmä vtedy, keď chcú zverejnenie dokumentov oddialiť, nie vtedy, keď sa chcú zverejneniu úplne vyhnúť. V oboch prípadoch je bezdôvodné naťahovanie času nezákonné.

Ministerstvo sa navyše takýmto postupom nevyhne tomu, aby nakoniec rozhodlo, že dokumenty nezverejní. A dôvody sa mu bude hľadať ťažko.

„Nemá tam byť aké obchodné tajomstvo. A na to, aby to bolo utajené, museli by to celé robiť v špeciálnom režime,“ hovorí bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ). Kaliňákov postup považuje za neprijateľný.

 
Ekonómom chýbajú detaily o šetrení

Materiál, ktorý má detailne popísať, na čom chce štát ušetriť, by radi videli aj ekonómovia.

BRATISLAVA. Keď vláda nedávno predstavovala návrh rozpočtu na roky 2014 až 2016, minister vnútra Robert Kaliňák prisľúbil, že v prípade záujmu predstaví detaily avizovaného šetrenia vo verejnej správe. Doteraz sa tak nestalo.

Keďže ide o sumy v stovkách miliónov eur, môže to ovplyvniť náhľad na reálnosť celkových plánov vlády.

„Zo zverejneného návrhu rozpočtu mi nie je celkom jasné, odkiaľ berie vláda tie čísla o úsporách. Ťažko sa dá z toho vyjsť,“ hovorí hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides.

Z toho, čo vláda ukázala v rozpočte, je podľa analytika inštitútu INESS Jána Dingu systémovejšou zmenou iba zlučovanie príspevkových organizácií pod ministerstvom dopravy.

„Z hľadiska transparentnosti by bolo určite nutné, aby ministerstvo vnútra zverejnilo túto analýzu, ak tvrdia, že ju majú,“ hovorí Dinga.

Analytik Tatra banky Juraj Valachy nepovažuje z hľadiska šetrenia za problém ani tak rok 2014, ale to, že nie je jasné, čo má priniesť avizované úspory v ďalších rokoch.

„S predajom majetku sa už zrejme až tak nepočíta, viac to bude stáť na štrukturálnych reformách spojených s prepúšťaním, ktorého sa tak vláda snaží vyvarovať,“ povedal Valachy.
 

Marianna Onuferová

Sme, 24.10.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards