Silnejšie odbory sa nepáčia Američanom (Hospodárske noviny)

Vynútené regulácie v praxi znamenajú vyššie náklady, ktoré povedú k obmedzeniu tvorby pracovných miest, a to najmä v menších firmách, zhodnotil pre Hospodráske noviny dňa 7.11.2013 Ján Dinga z INESS.

Silnejšie odbory sa nepáčia Američanom (Hospodárske noviny)

Štát by nemal nútiť menšie firmy, aby o platoch zamestnancov vyjednávali s odbormi. Takýto tlak môže mať zlý dosah na zamestnanosť a konkurencieschopnosť Slovenska v Európe. Taký je odkaz prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi od Americkej obchodnej komory na Slovensku.

Američania poslali prezidentovilist, v ktorom ho vyzývajú, aby nepodpísal novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní. Podľa predpisu by od nového roku firmy s 20 a viac zamestnancami museli rešpektovať dohodu medzi odborármi a zamestnávateľmi. A to aj vtedy, keď neboli na rokovaniach. „Podľa nášho názoru sa ním totiž narúša jeden zo základných princípov právneho štátu, a to princíp zmluvnej rovnosti,“ uviedla komora v liste prezidentovi.

Gašparovič má ešte týždeň

Prezidentov hovorca Marek Trubač odkázal, že Gašparovič o zákone rozhodne do 15 dní od doručenia novely. Dostal ju v posledný októbrový deň, takže na rozhodnutie má čas do budúceho piatka. K obsahu listu od Američanov sa prezident nevyjadril, pretože ho údajne ešte nedostal.

Aktivitu komory však podporujú viaceré veľké firmy. Celkovo je v organizácii združených viac ako 330 podnikov a jedným z nich je aj spoločnosť Accenture, ktorá schvaľuje iniciatívu komory. „Podporujeme aktivity Americkej obchodnej komory na Slovensku a zúčastňujeme sa na nich,“ reagoval marketingový riaditeľ firmy Marek Gešo. Okrem Accenture sú v komore aj ďalšie veľké značky ako IBM, Microsoft, Orange či Slovak Telekom.

Kritika aj z Nemecka

Americká komora pritom nie je jediná, ktorá kritizuje túto novelu. Už pred týždňom sa k nej vyjadrila aj Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora. Organizácia tvrdí, že nový zákon zhorší podmienky stredných firiem. Podľa jej stanoviska budú podniky v ťažkých časoch problematickejšie reagovať na situáciu na trhu aj preto, že budú musieť rešpektovať kolektívne dohody o platoch.

Naopak, hovorca ministerstva práce Michal Stuška tvrdí, že novela nezhorší podnikateľské prostredie a zabráni tomu, aby niektoré firmy konkurovali iným podliezaním platov. Odborníci však majú opačný názor. „Vynútené regulácie v praxi znamenajú vyššie náklady, ktoré povedú k obmedzeniu tvorby pracovných miest, a to najmä v menších firmách,“ zhodnotil analytik INESS Ján Dinga.

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 7.11.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards