Krajskí poslanci zarobia okolo 500 eur, župan vyše 3-tisíc (PNky.sk)

Piešťanský portál PNky.sk spomína vo svojom článku z 15.11.2013 účet za služby štátu, ktorého autorom je INESS.

Krajskí poslanci zarobia okolo 500 eur, župan vyše 3-tisíc (PNky.sk)

Trnavský samosprávny kraj patrí medzi najviac zadĺžené, výdavky na členov zastupiteľstva má však v prepočte na občana najvyššie. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil INESS na web stránke cenastatu.sme.sk.

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz pravidelne pripravuje bločky, na ktorých občania nájdu cenu hlavných služieb poskytovaných verejnou správou. Cena je prepočítaná na jedného občana. Aby ľudia vedeli, ako sa s ich peniazmi hospodári na úrovni samosprávnych krajov, zverejnil INESS pred voľbami bločky za služby jednotlivých žúp.

Trnavský samosprávny kraj je tretí najlacnejší. Každého z jeho občanov stojí v tomto roku 195,74 eur. Taktiež cena väčšiny služieb, ktoré poskytuje, je nižšia ako celoslovenský priemer. Napríklad sociálna oblasť stojí každého z nás 31,9 eur, školstvo 77,35 eur a autobusová doprava 18,22 eur.

Naopak, náklady na členov zastupiteľstva a podpredsedov kraja sú v Trnave najvyššie – 0,86 eura.

Informácie o odmenách jednotlivých poslancov župa nezverejňuje. Nakoľko nie sú fixné, pohybujú sa aj v závislosti od účasti na zasadnutiach zastupiteľstva okolo úrovne 500 eur. Plat predsedu TTSK je 3 220 eur. Vyplýva to z údajov, ktoré na základe infozákona získala občianska aktivistka Andrea Pallang.

PNky.sk, 15.11.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards