Aký bude rok 2014 podľa odborníkov? Klesne nezamestnanosť, narastie extrémizmus (Plus jeden deň)

Európske banky nefungujú a objem úverov súkromnému sektoru zatiaľ nerastie, čo nedáva príliš optimizmu, povedal pre denník Plus jeden deň dňa 1.1.2013 Juraj Karpiš z INESS.

Aký bude rok 2014 podľa odborníkov? Klesne nezamestnanosť, narastie extrémizmus (Plus jeden deň)

Môžeme sa pripraviť na zvýšenie či zníženie nezamestnanosti a bude konečne náš život ľahší? Na to, ako vidia rok 2014, sme sa opýtali politológa, ekonomického analytika aj sociologičky.

V popredí budú najmä prezidentské voľby. Podľa politológa Miroslava Kusého ich vyhrá Robert Fico.

„Voľby sú dopredu rozhodnutá partia. Nemôže prísť k neočakávaným zmenám, dokiaľ by sa pravica nespojila a nepodporila jedného kandidáta. Alebo ak by sa nenašla občianska iniciatíva, ktorá by povedala, poďme voliť jedného kandidáta. Ale zatiaľ to tak nevyzerá,“ myslí si Kusý.

Ako dodáva, Fico sa bude snažiť ostať šéfom strany, bez ohľadu na to, či sa vzdá členstva. Prezidentské kreslo pre Fica nemá byť podľa Kusého politický dôchodok.

Ako dopĺňa, rok 2014 bude rokom hospodárskej konsolidácie. Situácia by sa vraj mohla meniť k lepšiemu v Európe aj na Slovensku.

„Bude klesať nezamestnanosť, budú vyššie sociálne istoty pre ľudí. Nemyslím si, že sa bude radikálne zvyšovať životná úroveň,“ dodáva.
Odchod investorov

Trochu menej optimisticky to vidí ekonomický analytik Juraj Karpiš z Iness.

„Európske banky nefungujú a objem úverov súkromnému sektoru zatiaľ nerastie, čo nedáva príliš optimizmu,“ myslí si.

Podľa neho, ak slovenská ekonomika aj začne v roku 2014 dynamicky rásť a tvoriť pracovné miesta, nespôsobia to domáci politici. Tí podľa neho v minulom roku nenašli odvahu šetriť.

„Vysoký deficit sa preto snažia vyriešiť zvyšovaním daní a prejedaním budúcich ziskov. Tí, ktorí sa snažia vytvárať pracovné miesta podnikateľskou aktivitou, sú štátom ešte viac penalizovaní,“ vraví Karpiš.

Ako dodáva, je pravdepodobné, že mnohých veľkých podnikateľov táto snaha v roku 2014 prejde alebo ju presunú do iných krajín.

Nárast extrémizmu Ružovo nevidí našu budúcnosť ani sociologička Silvia Porubänová. Slovensko v roku 2014 čakajú prezidentské voľby, eurovoľby i komunálne voľby.

„V súvislosti s nimi môžeme očakávať vyostrovanie spoločenského diskurzu v témach, ktoré sú považované za zásadné,“ vysvetľuje.

Predpokladá preto, že bude rásť spoločenské napätie a tiež budú pribúdať extrémistické názory.

Plus jeden deň, 1.1.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards