Elektrina v Európe má byť najdrahšia na svete (Hospodárske noviny)

Tieto problémy budú určite viesť k tomu, že energia zdražie. Otázne je, o koľko, povedal k téme ceny elektriny pre Hospodárske noviny dňa 10.1.2014 Martin Vlachynský z INESS.

Elektrina v Európe má byť najdrahšia na svete (Hospodárske noviny)

Firmy a domácnosti by sa mali pripraviť na drahšiu elektrinu. Jej cena v Európe by mala stúpnuť až o tretinu a po roku 2020 bude vôbec najdrahšia na svete, čo výrazne sťaží konkurencieschopnosť európskeho priemyslu. Tvrdí to hlavný ekonóm Medzinárodnej agentúry pre energiu Fatih Birol.

„Dôvodom drahej energie budú vysoké ceny zemného plynu v Európe, vysoké dane, koniec jadrovej energetiky v niektorých krajinách, ktoré volia drahšie alternatívy, a pokračujúce dotácie pre obnoviteľné zdroje,“ povedal Birol pre český server e15. cz.

Vysoké ceny ohrozujú firmy

Už dnes sú pritom ceny elektriny pre slovenské podniky jedny z najvyšších v Európskej únii. Vláda kvôli drahej energii musela zachraňovať napríklad košické oceliarne U. S. Steel či hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom. Združenia podnikateľov preto dlhodobo tlačia na štát, aby regulačný úrad znížil cenu.

To sa začiatkom tohto roka aj stalo – sieťové poplatky, ktoré tvoria viac než polovicu konečnej ceny – klesli o 10 až 15 percent. Podľa Birola nás však čakajú horšie časy. Priemerná cena elektriny na starom kontinente by podľa neho mohla prekonať 130 eur za megawatthodinu. V súčasnosti naše firmy platia za rovnaké množstvo energie približne 100 eur.

Reálny scenár

A Birolova predpoveď sa podľa našich odborníkov môže naplniť. „Tento scenár nie je vylúčený, keďže Európa dotuje niektoré zdroje energie. Súčasný stav si vyžaduje, aby politici prehodnotili tento mechanizmus podpory,“ upozornil analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan.

Dotácie takzvanej zelenej energie musí poskytovať aj Slovensko – tlačia nás do toho pravidlá Európskej únie. Brusel chce zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov na celkovej výrobe elektriny na 20 percent. Tieto technológie sú však v súčasnosti čoraz drahšie, než tradičné zdroje ako jadro či fosílne palivá. „Tieto problémy budú určite viesť k tomu, že energia zdražie. Otázne je, o koľko,“ poznamenal analytik INESS Martin Vlachynský.

Hlavným zástancom zelenej energie v únii je Nemecko. Najväčšia ekonomika v Európe sa rozhodla fungovať bez jadra a atómové elektrárne postupne nahrádza slnečnými, veternými či zdrojmi na biomasu.

Brusel už ohlásil, že chce postupne zastaviť dotácie pre nové elektrárne. Pokiaľ však budú fungovať tie staré, budeme to cítiť aj na faktúrach.

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 10.1.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards