Trh s plynom sa nehýbe. Aj kvôli Ficovi (Hospodárske noviny)

Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 14.1.2014 Martin Vlachynský z INESS, firmám ostáva minimálny manévrovací priestor, aby prišli s odlišnou ponukou ako konkurent a prilákali tak zákazníka.

Trh s plynom sa nehýbe. Aj kvôli Ficovi (Hospodárske noviny)

Slovenské domácnosti nemenia dodávateľa plynu a ostávajú verní monopolu. A to napriek tomu, že možnosť prejsť od hlavného dodávateľa – Slovenského plynárenského priemyslu – k inému, je tu už niekoľko rokov. Slabý pohyb na trhu si najnovšie všimol aj Inštitút pre finančnú politiku pri ministerstve financií.

„Predaj plynu je na Slovensku stále mimoriadne koncentrovaný. Napríklad v segmente domácnosti mal SPP v roku 2012 trhový podiel až 89,5 percenta,“ skonštatoval včera inštitút vo svojej správe.

Ficove garancie

Na porovnanie: v susednom Česku mení dodávateľa plynu desaťtisíce domácností ročne, u nás je to podstatne menej. V prepočte len zopár tisíc odberateľov. Údaje za minulý rok ešte nie sú známe, ale nedá sa očakávať, že by u nás výrazne nastal odlev domácností od SPP.

A to najmä preto, že vláda ohlásila, že pološtátny podnik nebude v tomto roku zvyšovať cenu plynu. „Ceny plynu sa stali politickou témou,“ zhodnotil Martin Ondko, konateľ spoločnosti Magna EA, ktorá je alternatívnym dodávateľom energií na trhu. Jeho firma ponúka ľuďom plyn aj elektrinu spolu v jednej cene. Firma však podľa Ondka prerába na dodávke plynu pre zákazníkov s najmenším odberom – teda hlavne na domácnostiach, ktoré plyn využívajú len na varenie.

Je za tým hlavne fakt, že SPP predáva ľuďom komoditu pod cenu a vytvára tak stratu 80 miliónov eur ročne. Také niečo si jeho konkurencia dovoliť nemôže. „Firmám ostáva minimálny manévrovací priestor, aby prišli s odlišnou ponukou ako konkurent a prilákali tak zákazníka,“ poznamenal analytik INESS Martin Vlachynský.

SPP môže byť ešte silnejší

A pozícia hlavného dodávateľa na trhu sa môže v najbližších mesiacoch ešte posilniť. SPP totiž zrejme dostane zľavu na nákup plynu od ruskej spoločnosti Gazprom. Naša firma má s Rusmi podpísaný dlhodobý kontrakt a práve v týchto týždňoch rokuje o výhodnejších podmienkach.

Štát ako 51-percentný akcionár v plynárňach plánuje prebrať aj zvyšný podiel v podniku od súčasného akcionára Energetického a průmyslového holdingu. Má to však jednu zásadnú podmienku – SPP musí získať výraznú zľavu od Gazpromu. V kuloároch sa špekuluje aj o tom, že bonus od Rusov by umožnil štátu ako novému stopercentnému vlastníkovu zlacniť plyn pre domácnosti. Ukončenie rokovaní sa očakáva v marci. Práve v čase prezidentských volieb, v ktorých kandiduje aj líder vládnej strany Smer-SD Robert Fico.
 

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 14.1.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards