Práce stále ubúda, situácia sa tak skoro nezlepší (Aktuality.sk)

V minulom roku vznikli tisícky pracovných miest len vďaka podpore dočasných vládnych programov a dotáciám, povedal pre portál Aktuality.sk dňa 14.1.2014 Ján Dinga z INESS s tým, že je otázne, čo sa s týmito pozíciami stane, keď sa uvedené zdroje vláde minú.

Práce stále ubúda, situácia sa tak skoro nezlepší (Aktuality.sk)

Situácia na trhu práce nie je taká ružová, ako tvrdí vláda a ministerstvo práce. Napriek poklesu miery nezamestnanosti, celkový počet pracovných miest v hospodárstve klesá, a to najrýchlejším tempom za posledné dva roky.

Vyplýva to z najnovších údajov Štatistického úradu SR. V treťom štvrťroku vlani celkovo pracovalo 2,334 milióna ľudí, čo je medziročne menej o 0,4 percenta. Jediným pozitívom zostáva fakt, že priemysel, teda sektor, v ktorom pracuje najviac ľudí v celom hospodárstve, sa v predposlednom mesiaci minulého roka trochu spamätal.

V stavebníctve je to zlé

Ako povedal pre Aktuality.sk generálny riaditeľ spoločnosti McROY Group Ľuboš Sirota, celkovo trh práce stagnuje, čomu neprospeli ani zmeny v daňovej a odvodovej oblasti v uplynulom roku. Podľa neho stavebníctvo, kde zamestnanosť klesala najviac, tak stále trpí celkovým ekonomickým poklesom v danej oblasti. „Stavebný útlm je trendom už dlhé roky a do plusových čísel ho nedokázali dostať ani infraštruktúrne projekty štátu. Obchodné odvetvia sa zas potýkajú so zníženou spotrebiteľskou dôverou a nižšou ochotou ľudí míňať peniaze,“ zhodnotil Sirota.

Dotované nové miesta

Aj analytik inštitútu INESS Ján Dinga tvrdí, že trh práce stagnuje. Zároveň však upozorňuje na zámenu produktívnych pracovných miest za dotované. „V minulom roku vznikli tisícky pracovných miest len vďaka podpore dočasných vládnych programov a dotáciám,“ povedal Dinga s tým, že je otázne, čo sa s týmito pozíciami stane, keď sa uvedené zdroje vláde minú. Navyše odborníci nevidia príliš pozitívne ani budúcnosť v súvislosti s tvorbou nových pracovných miest. „V budúcnosti budú negatívne na trh vplývať opatrenia ako daňové licencie či rozširovanie platnosti kolektívnych zmlúv aj na podniky, ktoré s ich obsahom nesúhlasia,“ odhadol pravdepodobný vývoj Sirota.

Kompetentní mlčia

Redakcia Aktuality.sk chcela zistiť aj stanovisko rezortu práce k celkovému poklesu pracovných miest v ekonomike Slovenska. Odpovede na naše otázky sme však nedostali. „S otázkami týkajúcimi sa vývoja zamestnanosti sa obráťte na Ústredie práce,“ odkázala Barbora Petrová z tlačového oddelenia ministerstva práce. Ústredie práce však na naše zaslané otázky vôbec nereagovalo.

Iskierka nádeje

Na druhej strane malým pozitívom je, že aspoň odvetvie, kde je zamestnaných najviac ľudí, po dlhých mesiacoch zaznamenalo oživenie. V priemysle totiž vlani v novembri pracovalo medziročne viac ľudí, a to o 0,7 percenta. „Zaznamenali sme oživenie v sektore priemyslu, ktoré by mohlo pokračovať aj v nasledujúcom období,“ dodal Sirota. Svedčia o tom aj kratšie celozávodné dovolenky vo sviatočnom období v porovnaní s minulými rokmi.

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 14.1.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards