Štát stráca milióny na podporu práce (Hospodárske noviny)

Podľa Jána Dingu z INESS by bolo najvhodnejšie, ak by vláda znížila daňovo-odvodové zaťaženie podnikateľov a odstránila zbytočnú byrokraciu, povedal pre Hospodárske noviny dňa 20.1.2014.

Štát stráca milióny na podporu práce (Hospodárske noviny)

Úrad práce vymáha vyše 80 miliónov eur, ktoré vyčlenil na rozbeh biznisu.

Vypracoval podnikateľský plán a štát mu poskytol príspevok na štart biznisu vo výške tritisíc eur. Za peniaze mal nakúpiť náradie či zaplatiť nájom za pracovné priestory. Nový živnostník ich však nevyužil na podnikanie. Utratil ich napríklad aj na nový bicykel. Úrad práce mu na to počas kontroly prišiel. Vznikla mu voči štátu dlžoba.
 

Miliónové dlhy

A nie je jediný. V súčasnosti ústredie práce eviduje takmer 14-tisíc tých, ktorí príspevky na podnikanie nevyužili na to, na čo boli určené. „Tieto pohľadávky vznikli nezákonným použitím finančných prostriedkov,“ potvrdzuje Jana Lukáčová z kancelárie generálneho riaditeľ ústredia práce. Ide napríklad aj o firmy, ktoré mali vytvoriť či udržať pracovné miesto. Celkovo dlhujú štátu takmer 80 miliónov eur.

Kontrola len náhodne

Odborníci pripisujú zneužívanie príspevkov aj slabej kontrole. Bývalí nezamestnaní či podnikatelia by využívanie týchto peňazí mali dokladovať. Kontroly však úrad práce robí len náhodne, nie systematicky.

„Hlavným dôvodom zneužívania dávok je zlá ekonomická situácia, kvôli ktorej sa ľudia uchyľujú k takýmto riešeniam. Vďaka relatívne nízkej úrovni kontroly sa tieto príspevky stávajú jednoduchým prostriedkom na zlepšenie situácie,“ vysvetľuje analytik Nadácie F. A Hayeka Martin Reguli.

Štát sa snaží získať neprávom vyplatené príspevky na podnikanie cez súdy či pomocou exekútora. Až štvrtinu peňazí už ústredie od dlžníkov však nikdy späť nedostane. Sú totiž nevymožiteľné. „U niektorých ľudí je to totiž nemožné, nemajú žiaden majetok,“ objasňuje prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.
 

Štvrtina sa nikdy nevráti

Ani kontroly neprichytia všetkých, prípadov zneužívania peňazí preto môže byť viac. Potvrdzuje to aj náš čitateľ, ktorý si však neprial byť menovaný. „Ja napríklad ani nemám bločky, asi ako ďalších 90 percent živnostníkov, ktorí dotáciu dostali. Na úrade práce mi dokonca povedali, že kontrola nepríde, vraj nás je veľa a sme malé ryby,“ hovorí.

Nezmyselné príspevky

Na druhej strane je však faktom, že najväčšie pohľadávky eviduje štát ešte pred rokom 2004. Ústredie práce tiež dúfa, že sa mu ich v budúcnosti podarí znížiť vďaka špeciálnemu výboru, ktorý už od vlaňajška posudzuje každú požiadavku o príspevok. Okrem toho plánuje vytvoriť nový systém na odhaľovanie zneužívania peňazí. Ako bude vyzerať, je však nateraz otázne.

Podľa odborníkov však tieto kroky stačiť nebudú. Podľa analytika Iness Jána Dingu by bolo najvhodnejšie, ak by vláda znížila daňovo-odvodové zaťaženie podnikateľov a odstránila zbytočnú byrokraciu. Potom by sa podľa neho pracovné miesta tvorili samy a štát by nemusel vynakladať milióny eur na poskytovanie nezmyselných príspevkov.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 20.1.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards