Chcené umenie

Byť umelcom nie je jednoduché. Sny sú veľké a vkus publika často krát tak veľmi odlišný a premenlivý. No trhové inovácie existujú aj v tomto svete.

Chcené umenie

Napríklad slovenský výtvarník Mikuláš Podprocký dva a pol roku pracoval na komikse s názvom Divočina. Vydať domáci komiks je kvôli nákladom na tlač snáď ešte ťažšie ako vydať zbierku abstraktných básní, preto sa autor rozhodol ísť inou cestou. Prostredníctvom webu startovac.cz požiadal o finančnú pomoc a v krátkom čase vyzbieral cez 100 000 Kč. Podobným spôsobom vyzbieral 200 000 Kč na nový album český pesničkár Xavier Baumaxa. Iný hudobník Vladimír 518 vyzbieral na vydanie vinylu 50 000 Kč. Vyzbieralo sa aj na novú knihu, letné kino, či výstavu obrazov. Režisér Ondřej Sokol zbiera financie na nový film.

Jeden zo zakladateľov crowdsourcingu, americký Kickstarter, podporil od svojho vzniku len nezávislé filmy čiastkou viac ako 100 miliónov dolárov. Komiksových projektov podporil cez 1200 sumou viac ako 13 miliónov dolárov.  Umenie, aj to "nezávislé", má svoje miestečko pod slnkom – a aj na trhu.

Pre informáciu - v roku 2013 malo Ministerstvo kultúry rozpočet takmer 190 miliónov eur. V kontextoch slovenského rozpočtu to nie je až tak závratná suma, ale je to napríklad len o niečo menej, ako sú výdavky na pomoc ťažko zdravotne postihnutým.
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards