Na sociálne dávky zabudnite: Takto Briti bojujú proti prisťahovalcom! (Nový čas)

Snaha zefektívniť sociálny systém, ktorý často demotivuje od práce, je rozumný postup, konštatoval pre Nový čas dňa 22.1.2014 Martin Vlachynský z INESS. Ako ďalej dodal, hlavné ciele sú teda aj politické.

Na sociálne dávky zabudnite: Takto Briti bojujú proti prisťahovalcom! (Nový čas)

Vládni ministri včera oznámili, že zastavia vyplácanie príspevkov na bývanie a zvláštnych dávok v nezamestnanosti.

S kontroverzným návrhom vystúpili ministri Cameronovej vlády Duncan Smith a Theresa Mayová iba dva mesiace po tom, čo Británia oznámila prvé obmedzenia vo vyplácaní sociálnych dávok. Tie totiž imigranti nemôžu od nového roka čerpať hneď po príchode do krajiny, ale až po troch mesiacoch pobytu.
Ministri teraz hovoria o „hanebnej zrade“ páchanej na britských prácechtivých občanoch, ktorých nahrádzajú prisťahovalci. „Medzi rokmi 2005 až 2010 pripadali na každého Brita, ktorý stratil prácu, až dvaja cudzinci, ktorí sa zamestnali,“ uviedli rozhorčene vo svojom vyhlásení. „Tieto nové kontroly imigrácie a príspevkov ostro zasiahnu tých, ktorí sa pokúšajú zneužiť systém,“ dúfajú ministri.

Ich návrh prišiel iba deň po tom, čo britské médiá zverejnili zámer premiéra Camerona nevydávať formuláre na registráciu do sociálneho systému v cudzích jazykoch. Pre novopríchodzích ľudí by to znamenalo sťaženie prístupu k štedrému sociálnemu systému. V Anglicku má podľa neoficiálnych odhadov žiť vyše 100-tisíc Slovákov.

Podľa Štatistického úradu SR v treťom kvartáli roka 2013 v Británii pracovalo necelých 12-tisíc občanov Slovenska, ktorí sa tam plánovali zdržať iba jeden rok. Na benefity, ktoré Angličania poskytujú, má však nárok každý občan Európskej únie.

Celková suma, ktorú z rozpočtu Británie prisťahovalci dostanú, závisí od rôznych kritérií. Isté je, že nezamestnaný človek má nárok nielen na príspevok na bývanie, ale aj daňový bonus na deti, detské prídavky a aj podporu v nezamestnanosti. Suma pre viacčlennú rodinu potom môže presiahnuť niekoľko tisíc eur mesačne.

Podľa MigrationWatch UK sa od roku 2004 do Británie prisťahovalo približne 600-tisíc ľudí z ôsmich nových krajín EÚ. „Snaha zefektívniť sociálny systém, ktorý často demotivuje od práce, je rozumný postup,“ povedal analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský. Dodáva, že tieto obmedzenia pre cudzincov budú mať len minimálny dosah na verejné financie, keďže vyše 90 % príjemcov sociálnej pomoci sú Briti. „Hlavné ciele sú teda aj politické,“ povedal Vlachovský. Narážal tak na blížiace sa parlamentné voľby, kde bude hrať otázka imigrácie dôležitú úlohu.

Nový čas, 22.1.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards