Slováci majú najvyššie výdavky na energie v Európskej únii (Hospodárske noviny)

Ako povedal dňa 24.1.2014 Martin Vlachynský z INESS, slovenská energetika má celý rad problémov – od nákladnej štátnej prenosovej sústavy, cez obnoviteľné zdroje, podporu uhlia, neefektívne štátne teplárenstvo, až po nákladnú a hlavne premenlivú a nevyspytateľnú reguláciu cien a pravidiel.

Slováci majú najvyššie výdavky na energie v Európskej únii (Hospodárske noviny)

Za energie platíme najviac v únii. Aspoň vzhľadom na to, koľko zarábame.

Náklady na elektrinu, plyn, teplo či pohonné látky tvoria viac než 16 percent z výdavkov našich domácností. Na porovnanie, v susednom Česku dávajú ľudia na energie len približne 10 percent zo všetkých výdavkov. Vyplýva to z analýzy Európskej komisie, ktorá porovnávala ceny v jednotlivých členských štátoch.

Naše ministerstvo financií tvrdí, že je to preto, lebo máme slabú kúpyschopnosť, čiže málo zarábame. A i keď v iných štátoch majú vyššie ceny, obyvatelia si môžu dovoliť viac. „Z tohto dôvodu je v západných krajinách podiel energií na celkových výdavkoch menší, kým v bývalých postkomunistických krajinách väčší,“ odkázal tlačový odbor.

Regulátor spochybňuje štatistiku

Ceny energií pre domácnosti u nás určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý už v minulosti čelil kritike za to, že platíme priveľa. Regulátor však aj v tomto prípade odmieta analýzy z Bruselu. „Európsky štatistický úrad nemá jednotnú metodiku a tieto výsledky nie sú dôveryhodné,“ odkázal hovorca úradu Miroslav Lupták.

Ministerstvo financií zase hovorí o tom, že samotné ceny sú pri tejto štatistike až druhoradé a naše zlé umiestnenie je spôsobené skôr krízou. V horších časoch totiž ľudia menej zarábajú a viac šetria. „Keďže schopnosť domácností šetriť na výdavkoch za energie je obmedzená, došlo v tomto období k nárastu podielu týchto zložiek na celkových výdavkoch,“ odkázali z ministerstva.

Štatistika sa zmení

Faktom však je, že krízu cítia aj ďalšie štáty a v niektorých z nich sú ešte nižšie platy než u nás. Napriek tomu krajiny ako Bulharsko či Rumunsko, kde sú platy ešte podstatne nižšie než u nás, skončili v rebríčku za nami. „Slovenská energetika má celý rad problémov – od nákladnej štátnej prenosovej sústavy, cez obnoviteľné zdroje, podporu uhlia, neefektívne štátne teplárenstvo, až po nákladnú a hlavne premenlivú a nevyspytateľnú reguláciu cien a pravidiel,“ zhodnotil analytik INESS Martin Vlachynský.

Nepriaznivá štatistika by sa však mohla zmeniť. Brusel totiž porovnával ceny v rokoch 2008 až 2012. Od januára však naše domácnosti platia už o sedem percent menej za elektrinu a o 0,23 percenta menej za plyn.

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 24.1.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards