Zistenie HN: Prvotný ošiaľ z bločkovej lotérie náhle ochladol (Hospodárske noviny)

Za lepší nástroj v boji proti daňovým únikom považujeme zníženie sadzby dane a cielenejší postih subjektov, ktorí sa na vykonštruovaných machináciách s DPH nezákonne obohacujú, povedal na margo bločkovej lotérie dňa 24.1.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Zistenie HN: Prvotný ošiaľ z bločkovej lotérie náhle ochladol (Hospodárske noviny)

Národná lotéria, ktorá má tiež pomôcť s lepším výberom daní, zaznamenala v poslednom mesiaci najvýraznejší prepad od svojho vzniku.

September 2013. Do prvého kola novej hry z dielne ministerstva financií – bločkovej lotérie – sa registrovalo sedem miliónov bločkov. Január 2014. Do posledného žrebovania sa dostalo už o takmer polovicu menej lístkov z pokladníc. Národná lotéria, ktorá má tiež pomôcť s lepším výberom daní, zaznamenala podľa zistení HN v poslednom mesiaci najvýraznejší prepad od svojho vzniku. Ten nastal od 24. decembra.

Spoločnosť Tipos, ktorá lotériu prevádzkuje, vidí za poklesom práve vianočné sviatky. „Pokles v období Vianoce je prirodzený,“ hovorí generálny riaditeľ štátnej akciovky Ladislav Kriška. No odborníci tvrdia opak. Podľa nich po počiatočnom ošiali ľudia vytriezveli. Šanca vyhrať je nízka a podľa analytika agentúry pre prieskum trhu Terno Ľubomíra Drahovského ľudia zistili, že sa im bločky registrovať neoplatí. Očakáva, že ich počet ešte klesne.

Kým odborníci hovoria o ešte väčšom poklese záujmu, Tipos je v prognózach, naopak, optimistický. Podľa šéfa spoločnosti Ladislava Krišku záujem o hru porastie. A to najmä vďaka spusteniu jej televíznej verzie – takzvanej Tretej šance. V nej si 150 ľudí raz za mesiac zahrá o ďalšie vecné a peňažné výhry. „Vďaka Tretej šanci bude záujem dosahovať priemerné čísla z najsilnejších týždňov. Trúfame si povedať, že sa budú ešte v týždenných intervaloch zvyšovať,“ dodáva Kriška. Začiatok hry je plánovaný vo februári.

Miliónové úniky na DPH

Či už záujem opätovne porastie alebo nie, je nateraz otázne. Podobne ako to, či lotéria skutočne splnila svoj účel, a teda či sa vďaka nej podarilo zlepšiť výber dane z pridanej hodnoty. Štát totiž ročne na DPH prichádza o stovky miliónov eur. Podľa hovorkyne ministerstva financií Alexandry Gogovej predbežné čísla poukazujú na zlepšenie tržieb obchodníkov, ako aj výber dane. A to najmä pri malých podnikov a v maloobchode. „Presnejšie údaje o vplyve bločkovej lotérie na výber DPH budeme mať k dispozícii pravdepodobne vo februári,“ dodáva Gogová.

Podľa prognostika Slovenskej akadémie vied Vladimíra Baláža sa však výsledky už prejavujú. Napríklad vďaka podnetom na pochybné bločky od ľudí sú kontroly daniarov cielenejšie. A vďaka tomu je možnosť, že skutočne odhalia daňového podvodníka, vyššia.

Zahraničný (ne) úspech

Niektorí analytici sú však v súvislosti s úspešnosťou lotérie skeptickí. Podľa analytika Iness Radovana Ďuranu je to totiž len jedno z opatrení v boji proti daňovým únikom. A nedá sa preto povedať, aký je jej podiel na úspechu. „Za lepší nástroj v boji proti daňovým únikom považujeme zníženie sadzby dane a cielenejší postih subjektov, ktorí sa na vykonštruovaných machináciách s DPH nezákonne obohacujú.“

O vyšší výber DPH vďaka lotérii sa pokúšali aj v zahraničí. Nie všade bola však úspešná. Napríklad v Gruzínsku fungovala len sedem mesiacov. Naopak, na Taiwane beží už viac ako 50 rokov.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 24.1.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards