Nezodpovední a finančne negramotní. Aj takto vidia Slovákov odporcovia jednorazového výberu (Aktualne.sk)

Predložený návrh novely však vnucuje sporiteľom povinnosť využívať úspory rovnomerne v rovnakých dávkach. V prípade možnosti nakladať so svojimi úsporami jeden prístup nemôže vyhovovať všetkým, uviedola na margo anuitnej novely dňa 27.1.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Nezodpovední a finančne negramotní. Aj takto vidia Slovákov odporcovia jednorazového výberu (Aktualne.sk)

Podľa Juraja Franeka z Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií, či Romana Fuseka z Národnej banky Slovenska toho našinci vedia o financiách len veľmi málo. V otázke spôsobu výplaty dôchodku z druhého piliera im tak vraj netreba dávať veľa možností.

Novela zákona o druhom dôchodkovom pilieri berie podľa predstaviteľov Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdii (INESS) slobodu v kontrole nad využitím svojich úspor viac ako 95 percentám sporiteľov. Prekáža im predovšetkým to, že po novom umožnilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR jednorazový výber svojich úspor iba obmedzenému počtu ľudí. Takúto možnosť by mal mať sporiteľ, ktorého dôchodok zo Sociálnej poisťovne bude vyšší ako 796 eur. Ostatní si budú nútení zakúpiť doživotný dôchodok.

Predstavitelia INESS-u  však nevidia finančnú gramotnosť Slovákov až tak zle. Zákon o druhom pilieri by im vraj mal ponechať voľnú ruku a neumožňovať jednorazový výber iba zopár „vyvoleným“. Uviedli to na svojej pondelňajšej konferencii s názvom Obmedzenie prístupu k úsporám v II. pilieri.

„Novela zákona ponúka relatívne veľa možností pre sporiteľov a vzhľadom na nízku finančnú gramotnosť sa obávam, že by to bolo pre väčšinu sporiteľov zmätočné,“ uviedol Franek. Podľa neho je preto potrebné vytvoriť jednoduchý systém, ktorý by umožňoval iba jednu možnosť, a teda kúpu doživotného mesačného dôchodku.

 Podobne Roman Fusek upozornil, že výskumy spotrebiteľského správania poukazujú na nízku zodpovednosť Slovákov vo vzťahu k financiám. „Máme veľmi nízku sebadisciplínu pri nakladaní s financiami, zle hodnotíme riziká a uprednostňujeme krátkodobý profit pred dlhodobým,“ uviedol Fusek.

Aj preto je podľa neho lepšie, keď ľudia nemajú veľa možností v otázke výberu spôsobu vyplácania dôchodku.

„Ľudia pokiaľ dostanú naraz istý balík peňazí, tak cítia silnú potrebu ich hneď minúť,“ tvrdí Fusek. Podľa neho by sa preto mohlo stávať, že by si ľudia nechali peniaze z druhého piliera vyplatiť naraz a časom by opäť zostali bez peňazí.

Analytik INESS Radovan Ďurana si však nemyslí, že všetci Slováci sú finančne negramotní a možnosť slobodného nakladania s vlastnými financiami by im ponechal.

"Keďže sporitelia žijú rôzne osudy, majú rôzne potreby, či zdravotné problémy, mali by mať čo najviac možností rozhodovať sa, ako nakladať so svojimi úsporami. Predložený návrh novely však vnucuje sporiteľom povinnosť využívať úspory rovnomerne v rovnakých dávkach. V prípade možnosti nakladať so svojimi úsporami jeden prístup nemôže vyhovovať všetkým," uviedol Ďurana.

S argumentom nízkej finančnej gramotnosti Slovákov rovnako nesúhlasí aj predseda SaS Richard Sulík „Keď sa budeme stavať k ľuďom tak, že sú nezodpovední a nevedia narátať ani do päť, tak sa to nikdy ani nezmení,“ myslí si Sulík.

Obmedzenie možnosti jednorázového výberu však nezavrhuje úplne, hranica by sa ale podľa neho mala stanoviť nižšie.

Simona Blehová

Aktualne.sk, 27.1.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards