Odpúšťanie odvodov (Anketa) (Hospodárske noviny)

Za pozitívne považujeme zníženie odvodov, čo zvýši čisté príjmy aj motiváciu pracovať, komentoval balíček Roberta Fica dňa 1.7.2014 Ján Dinga z INESS. Ako ďalej dodal, bolo by však vhodnejšie zamerať sa skôr na sociálne ako zdravotné odvody. Za negatívum považujeme zvyšovanie minimálnej mzdy, ktoré „vynuluje“.

Odpúšťanie odvodov (Anketa) (Hospodárske noviny)

Štát plánuje ľuďom do príjmu 565 eur odpúšťať zdravotné odvody. Prispeje to k zníženiu nezamestnanosti?

Peter Goliaš, šéf INEKO

Je to dobrý návrh, veľmi podobný nemeckému systému minijobs. Hlavný rozdiel je v tom, že v Nemecku sa úľava týka sociálnych aj zdravotných odvodov. Dôležité ešte bude, ako sa opatrenie spolu so zvýšením minimálnej mzdy prejaví na celkových nákladoch práce. Ak nedôjde k ich zvýšeniu, dá sa očakávať, že opatrenie prispeje k tvorbe nových pracovných miest a k znižovaniu nezamestnanosti.

Ján Dinga, analytik Iness

Za pozitívne považujeme zníženie odvodov, čo zvýši čisté príjmy aj motiváciu pracovať. Bolo by však vhodnejšie zamerať sa skôr na sociálne ako zdravotné odvody. Za negatívum považujeme zvyšovanie minimálnej mzdy, ktoré „vynuluje“...

Michalea Kušnírová

Hospodárske noviny, 1.7.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards