Tvrdá kritika odborníkov na Ficov zázračný balíček: Tieto sľuby vám percentá nevrátia! (Topky.sk)

Odvodová úľava na nízke príjmy je krokom správnym smerom, ale nevhodnou formou - úľava by mala byť orientovaná skôr na nižšie sociálne odvody ako na nižšie zdravotné odvody, keďže vláda už dnes neplní záväzky o výške platby zdravotných odvodov za poistenca. Avizované zvýšenie minimálnej mzdy tiež zneguje očakávaný pozitívny efekt úľavy, ktorým by mala byť zvýšená tvorba pracovných miest, hodnotil opatrenie premiéra Fica pre portál Topky.sk dňa 30.6.2014 Ján Dinga z INESS.

Tvrdá kritika odborníkov na Ficov zázračný balíček: Tieto sľuby vám percentá nevrátia! (Topky.sk)

...

Ekonóm hodnotí plány rozporuplne. "Pozitívne môžeme hodnotiť snahu o väčšiu adresnosť sociálnych dávok a súbeh dávky v hmotnej núdzi so mzdou po nájdení zamestnania, čo zvýši motiváciu pracovať aj za nízku mzdu. Výdavkovú stranu balíčka (zľavy, úľavy) však vláda neplánuje financovať odstránením plytvania vo verejnej správe, ale politickým rozhodnutím neznižovania sadzby DPH z 20% an 19%. Zníženie daňovej sadzby by pritom pomohlo celej ekonomike. Odvodová úľava na nízke príjmy je krokom správnym smerom, ale nevhodnou formou - úľava by mala byť orientovaná skôr na nižšie sociálne odvody ako na nižšie zdravotné odvody, keďže vláda už dnes neplní záväzky o výške platby zdravotných odvodov za poistenca. Avizované zvýšenie minimálnej mzdy tiež zneguje očakávaný pozitívny efekt úľavy, ktorým by mala byť zvýšená tvorba pracovných miest," dodáva analytik z inštitútu INESS Ján Dinga.

Topky.sk, 30.6.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards