Skeptický biznis a strata investorov (Hospodárske noviny)

Chýba ambiciózny reformný projekt, ako bol napríklad ,,Singapur,,, ktorý by slovenské podnikateľské prostredie posunul vpred, konštatoval pre Hospodárske noviny dňa 3.7.2014 Martin Vlachynský z INESS.

Skeptický biznis a strata investorov (Hospodárske noviny)

Investori Slovensko veľmi nechcú
2,8 miliardy dolárov. Toľko zahraničných investícií k nám pritieklo v roku 2012, keď Tomáš Malatinský obsadzoval post šéfa rezortu hospodárstva. Rok nato prišlo o takmer štyri pätiny menej. Konkrétne podľa údajov Konferencie OSN pre obchod a rozvoj to bolo na úrovni necelých 600 miliónov dolárov. Podľa managing partnera KPMG Ľuboša Vanča bol prepad vo všetkých krajinách regiónu. To je fakt. Ale na porovnanie, v Česku bol prepad výrazne nižší. Za Malatinského tak Slovensko v poslednom období prišlo o dve významné investície. Porazili ho práve susedné krajiny - Česko s Maďarskom. A do oboch týchto krajín prišli dvaja top gumárenskí hráči. Na druhej strane rezort hospodárstva navrhol tento rok investičné stimuly pre firmy, ktoré majú zamestnať viac ako tisícku ľudí. Do akej miery stimuly pomôžu, sa uvidí. Pre mnohých je však bariérou prísť na Slovensku niečo iné????? - napríklad nevymožiteľnosť práva. A s tým zatiaľ nič výrazné žiadny minister, tobôž nie hospodárstva, neurobil.

Prepad v konkurencieschopnosti
Rok 2012: Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnilo na 71. mieste. Výsledok za vlaňajšok: prepad o sedem miest. A dosiahli sme tak historicky najhoršie miesto. ,,Ide o dôsledok pesimizmu podnikateľov, ktorý plynie z dlhodobo neriešených bariér podnikania a zo zmien v daňovo-odvodovom systéme a pracovnoprávnej legislatíve,,, povedal pred časom šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina. Fakt je, že s týmto umiestnením neurobil nič ani Malatinský. Hoci s mnohými opatreniami, ktoré nás posunuli dole, nemal nič spoločné, nespravil ani žiadne opatrenia, ktoré by nás, naopak, posunuli hore. ,,Chýba ambiciózny reformný projekt, ako bol napríklad ,,Singapur,,, ktorý by slovenské podnikateľské prostredie posunul vpred,,, povedal analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský.

Administratívy pribudlo
Prepad Slovensko zaznamenalo aj v byrokratickej záťaži. Jedným z príkladov je zakladanie firiem. Podľa rebríčku Doing business sme v tejto štatistike od nástupu Tomáša Malatinského prepadli o 32 miest. Kým v roku 2012 sme boli na 76. mieste spomínaného rebríčka, vlani sme skončili až na 108. mieste. Ako hovorí tajomník RÚZ Martin Hošták, je za tým pracovnoprávna agenda, do ktorej patrí aj kolektívne vyjednávanie či zmeny v daniach. A čo má s tým robiť ministerstvo? ,,Rezort musí tlačiť iné rezorty, aby nepredkladali alebo pozmenili tie zákony, ktoré majú potenciál zhoršiť podnikateľské prostredie.,,

Pesimistickí podnikatelia
Ani nálada v biznise sa od nástupu Malatinského veľmi nezlepšila. Hoci došlo k miernym korekciám, stále je v červených číslach. Keď zasadol na stoličku šéfa rezortu hospodárstva Tomáš Malatinský, úroveň stavu podnikateľského prostredia sa pohybovala približne na mínus 3,5 percenta. Dnes, keď zo svojho postu odchádza, je niečo nad tromi percentami. ,,Nevnímam, že by sa podnikateľské prostredie zlepšovalo. Stále sa dosahujú negatívne nálady. Nie je to však také kritické, keď sa prijímali negatívne podnikateľské prostredie????,,, povedal šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 3.7.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards