Colníci majú nosiť do práce bločky (Sme)

Ako konštatoval pre denník Sme dňa 7.7.2014 Richard Ďurana z INESS, ak chce štát od zamestnancov, aby nosili do práce bločky a spisovali k nim záznamy, mal by mať zrátané, koľko pracovného času im táto činnosť zaberie.

Colníci majú nosiť do práce bločky (Sme)

Daniari a colníci majú robiť úradné záznamy k bločkom zo svojich nákupov. Ak to od nich zamestnávateľ chce, mal by vedieť, koľko plateného času tým strávia a čo to prinesie, upozorňuje analytik.

BRATISLAVA. Deväťtisíc colníkov a zamestnancov daňových úradov má nosiť do práce bločky z obchodu. Môžu to byť doklady o zaplatení z ich vlastných nákupov, ale aj tie, ktoré získajú od známych.

Žiada to od nich Finančné riaditeľstvo. Aj za pomoci prinesených bločkov chce odhaľovať podnikateľov, ktorí klamú štát na daniach cez registračné pokladnice.

„Zámerom akcie nie je záujem nadriadeného orgánu zasahovať do súkromného života zamestnancov či sledovanie obsahu ich súkromných nákupov,“ upokojuje ich v liste Finančné riaditeľstvo.

Tvrdí, že opatrenie sa už uplatňuje, a teda zamestnanci reálne nosia do práce bločky.

Nie všetci o tom vedia

„Áno, je takáto akcia,“ reagovala na otázky zamestnankyňa Finančnej správy, ktorá si nepriala uviesť meno. Zatiaľ žiadny bloček do práce nepriniesla a nevie, či sa jej kolegovia chopili iniciatívy.

Pri náhodnom oslovovaní sme natrafili aj na zamestnanca, ktorý o akcii nepočul. „To je trochu pritiahnuté za vlasy,“ komentoval akciu, no nechcel byť menovaný.

Nevie si predstaviť, že by 9000 ľudí nosilo do práce bločky z akéhokoľvek súkromného nákupu. Do obchodu predsa niektorí chodia aj trikrát denne, hovorí.
Bez odmien či pokút

Colníci a daniari, ktorí sa do akcie nezapoja, podľa Finančného riaditeľstva nič neriskujú. Neplánuje ich trestať, ak bločky neprinesú, pretože to napriek prípisu označuje za dobrovoľnú činnosť, ale ani ich odmeňovať za aktivitu.

„Dôležité je, aby aj bločky, ktoré naši zamestnanci dobrovoľne poskytnú zo svojich nákupov, mohli byť zaregistrované formou úradného záznamu.

Potom môže byť tento bloček použitý ako dôkaz v konaní,“ spresnila hovorkyňa Finančného riaditeľstva Patrícia Macíková.
Podnety majú rozdeliť

Vedenie Finančnej správy usmernilo zamestnancov aj v tom, ako majú pri predkladaní bločkov či podnetov postupovať. Radí rozdeliť prípady na dve skupiny.

Do prvej by mali patriť tie, keď zamestnancom žiadny bloček nevystavili. Vtedy spíšu úradný záznam, kde uvedú presné miesto, kde a kedy bloček nedostali.

Do druhej skupiny sa majú zaradiť úradné záznamy, ktoré zamestnanci vyplnia k bločku, ktorý prinesú. Daniari následne preveria, či na bločkoch nechýbajú identifikačné znaky.

Môžu ich použiť aj vtedy, keď pôjdu kontrolovať prevádzky. Budú si môcť overiť, či nie je nákup iba na bločku, ale je aj v účtovníctve či v pamäti fiškálnej pokladnice a či teda podnikateľ neoberá štát o peniaze na daniach.
Ukázali už na pokladnice

Finančné riaditeľstvo si pochvaľuje, že akcia už prináša výsledky. Kontrola, ktorú na podnet zamestnancov urobili v hypermarkete reťazca Tesco totiž odhalila dve samoobslužné pokladnice, ktorým chýbala plomba.

Za to, že tak mohlo dôjsť k manipulácii s pamäťou fiškálnej pokladnice, udelili Tescu pokutu 2000 eur. Tesco odmietlo, že by sa s údajmi mohlo manipulovať.

Starostlivosť o pokladnice zverilo externej firme, ktorá má aj prístup a aj zodpovednosť za správnosť údajov.
Načo nová byrokracia?

Analytik inštitútu INESS Richard Ďurana upozorňuje, že ak chce štát od zamestnancov, aby nosili do práce bločky a spisovali k nim záznamy, mal by mať zrátané, koľko pracovného času im táto činnosť zaberie.

Nechápe, prečo štát vymýšľa nové byrokratické opatrenie, ak už má systém na odhaľovanie nepoctivých podnikateľov. Radí, aby 9000 zamestnancom radšej štát prikázal prihlasovať údaje do zabehaného systému na odhaľovanie nepoctivých podnikateľov.

„Znie to ako vtip, keď už majú urobený systém bločkovej lotérie,“ komentoval opatrenie Ďurana.

Daniela Krajanová

Sme, 7.7.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards