Najviac od štátu získali bankári (Hospodárske noviny)

Ako pozitívum môžeme vnímať aspoň to, že štát riadi mnohé podniky ako akciové spoločnosti, táto forma je totiž transparentnejšia ako štátny podnik či rozpočtová alebo príspevková organizácia, konštatoval pre Hospodárske noviny dňa 11.7.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Najviac od štátu získali bankári (Hospodárske noviny)

Najlepšie štátom plateným manažérom bol vlani generálny riaditeľ Exportno-importnej banky Igor Lichnovský. Podľa majetkových priznaní za rok 2013 získal za výkon verejnej funkcie 132-tisíc eur - teda takmer trikrát viac ako premiér Robert Fico. Ten vlani zarobil ,,len,, 45-tisíc eur. Ani platy ostatných členov vlády nedosahujú úroveň príjmov, ktoré dostávajú šéfovia štátnych podnikov či akciových spoločností so stopercentným podielom štátu. Manažéri štátnych lesov, železníc či letového dispečingu tak paradoxne zarábajú viac ako ich ,,nadriadení,,.

Teplé miesta?
Dôkladný pohľad na majetkové priznania prezradí, že viac ako dvadsať rokov po skončení socializmu má štát naďalej v rukách 18 štátnych podnikov, v ktorých vlani štát zastupovalo 69 riaditeľov, členov predstavenstiev či dozorných rád. Ide napríklad o štátny podnik Slovthermae, ktorý napriek pestrej ponuke súkromných hotelov prevádzkuje v Dudinciach kúpeľný dom Diamant. Pôdohospodárske Hydromeliorácie majú zase v správe takmer 10-tisíc kilometrov závlahových a odvodňovacích rúr, no pre nedostatok financií ich nedokážu účinne spravovať a vlani zaznamenali stratu takmer 7 miliónov eur. Štát stále udržiava v chode 33 akcioviek so stopercentným podielom štátu. To znamená ďalších vyše 130 členov predstavenstiev a dozorných rád. ,,Ako pozitívum môžeme vnímať aspoň to, že štát riadi mnohé podniky ako akciové spoločnosti, táto forma je totiž transparentnejšia ako štátny podnik či rozpočtová alebo príspevková organizácia,,, tvrdí analytik INESS Radovan Ďurana. Počet firiem, ktoré by mohol bez problémov prejsť do súkromného sektora, je však podľa neho naďalej vysoký. Kritici upozorňujú tiež na to, že štátne podniky môžu slúžiť politickým stranám ako zásobáreň ,,teplých miest,,. Médiá napríklad upozornili na prípad predsedu Mladých sociálnych demokratov Juraja Gedru, ktorý po víťazstve Smeru v ostatných voľbách získal miesto člena výkonného výboru Fondu národného majetku - vo veku 26 rokov a rok po doštudovaní právnickej fakulty.

Kde sa oplatí
Rekordérmi vo výške príjmu z verejnej funkcie sú spomínaní členovia vedenia Eximbanky. Štátnu úverovú agentúru zameranú na podporu exportu slovenských výrobkov založil v roku 1997 vtedajší premiér Vladimír Mečiar. Plat určuje bankárom ministerstvo financií. To súčasné pod vedením Petra Kažimíra bolo o čosi štedrejšie ako predchádzajúca pravicová garnitúra. Riaditeľ Lichnovský zarobil v porovnaní so svojím predchodcom o vyše 20-tisíc eur viac, traja námestníci riaditeľa si polepšili v porovnaní s rokom 2011 o takmer desaťtisíc eur. ,,Kým v roku 2011 dosiahla Eximbanka výraznú stratu vyše 18,8 milióna eur, v rokoch 2012 a 2013 už dosiahla zisk. V roku 2012 to bol zisk po zdanení vo výške 203-tisíc eur a v minulom roku 316-tisíc eur,,, vysvetľuje hovorca rezortu Radko Kuruc. ,,Mzda a iné požitky sú generálnemu riaditeľovi a námestníkom poskytované na základe pracovnej zmluvy a za vykonanú prácu a z vlastných zdrojov financovania Eximbanky,,, upozornila Danica Sodomová z komunikačného oddelenia banky.

Nedokonalý zákon
Napriek výsadnému postaveniu na trhu alebo správe štátneho majetku sa financovaním ,,z vlastných zdrojov,, bránia viacerí riaditelia. ,,Nepovažujem sa za štátom plateného manažéra, keďže nie som odmeňovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu a ani z iného verejného rozpočtu,,, tvrdí šéf Letových prevádzkových služieb Miroslav Bartoš s tým, že firma uhrádza náklady na platy výlučne z príjmov z vlastného podnikania. Ani štátne akciovky, ako napríklad Tipos, Slovenská pošta či Transpetrol, neuvádzajú celé príjmy svojich topmanažérov v kategórii príjem z verejnej funkcie. Omylom to urobil Igor Krško z vedenia Železničnej spoločnosti Slovensko - len preto v našom rebríčku skončil na prvom mieste. ,,Došlo k chybe pri vyplňovaní majetkového priznania, keď sa do príjmov za verejnú funkciu omylom zapísal aj manažérsky príjem ako riaditeľa jedného z piatich úsekov spoločnosti,,, potvrdila hovorkyňa firmy Jana Morháčová. Ostatní manažéri firmy majú už manažérsky príjem ,,správne,, uvedený v kategórii iné príjmy. Umožňuje im to zákon. ,,Je to absurdné, pretože ten zákon má slúžiť na to, aby sa dal skontrolovať majetkový prírastok funkcionára počas výkonu verejnej funkcie, takto sa majetkové priznania míňajú účinkom,,, hovorí Pavel Nechala z Transparency International Slovensko. Novela ústavného zákona, ktorá by mala uvedený nedostatok odstrániť, podľa neho už dva roky stojí na stole predsedu parlamentu Pavla Pašku.

Tomáš Nejedlý

Hospodárske noviny, 11.7.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards