Dôchodcom zvýšia vianočné príspevky. Nie každý penzista bude vyskakovať od radosti (Aktualne.sk)

Ako povedal pre portál Aktualne.sk dňa 12.7.2014 Radovan Ďurana z INESS, vianočný príspevok je nesystémová dávka, ktorá by mala byť zrušená. Nie je poskytovaná dostatočne adresne, keďže nezohľadňuje skutočnú situáciu dôchodcov. Nevieme či príspevok dostáva robotník za 40 rokov práce alebo dobrovoľne nezamestnaný vlastník dvoch bytov v centre Bratislavy.

Dôchodcom zvýšia vianočné príspevky. Nie každý penzista bude vyskakovať od radosti (Aktualne.sk)

Po rokoch šetrenia sa vládni socialisti rozhýbali. Naposledy sľubovali nové ekonomické istoty aj všetkým dôchodcom. Netrvalo dlho a na Vianoce už bude v peňaženkách našich dôchodcov naozaj viac. Len či až tak viac, aby bolo vôbec vnúčencom na darčeky, posúďte sami.

 „Máme záujem zvýšiť vianočný príspevok nízkopríjmovým skupinám penzistov tak, aby boli viac podporené,“ potvrdzuje štátny tajomník rezortu práce Jozef Burian.
Ktorí dôchodca dostane viac drobných

Vianočný bonus by mohol po novom dostať každý, koho súčet všetkých dôchodkov bude najviac do 494,40 eura. Horná hranica pre poskytnutie vianočného príspevku je totiž určená ako 60 percent z priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve. A tá predstavuje podľa údajov Štatistického úradu za rok 2013 sumu 824 eur.

Rezort navrhuje zvýšiť maximálnu sumu príspevku na 87, 26 eura. To je oproti minulému roku zvýšenie presne o 12,26 eura. Na takýto vianočný bonus dosiahnú ale len tí penzisti, ktorých dôchodok neprevýši sumu životného minima, teda 198,09 eura.

Analytik Martin Reguli z Nadácie F. A. Hayeka považuje samotné zvyšovanie za problematické, lebo ešte viac zvýrazňuje problém v oblasti dôchodkov na Slovensku.

V súvisloti s výškou bonusu sa plánuje ale zachovať filozofia solidárneho nastavenia príspevku, teda čím nižší dôchodkový príjem, tým vyšší príspevok a opačne. Potom pre lepšie dôchodky dostanú naši penzisti najmenej 34 eur.

Navrhovaný zákon počíta ďalej aj s vyšším jednorazovým príplatkom k vianočnému príspevku, a to v sume 12,74 eura. Týkať sa to však má len ľudí s dôchodkom do výšky 396,18 eura.

Nezodpovedné hospodárenie

Výdavky na vianočný príspevok sa v roku 2014 odhadujú na úrovni 81,3 milióna eur. Analytik Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdii (INESS) zdôrazňuje, že slovenský rozpočet vytvára ročný deficit vo výške dvoch miliárd eur, čo je viac, ako zaplatia všetci občania na dani z príjmu. Zvyšovanie dávok, zvlášť pri takmer nulovej inflácii, je podľa neho prejavom nezodpovedného hospodárenia na úkor budúcich generácií.

"Vianočný príspevok je nesystémová dávka, ktorá by mala byť zrušená. Nie je poskytovaná dostatočne adresne, keďže nezohľadňuje skutočnú situáciu dôchodcov. Nevieme či príspevok dostáva robotník za 40 rokov práce alebo dobrovoľne nezamestnaný vlastník dvoch bytov v centre Bratislavy," vysvetľuje.

A vyratúva, ako by to vyzeralo v praxi. A teda, nie každý náš penzista bude asi vyskakovať od radosti.

Zoberme si dôchodcu, ktorý má dôchodok 494 eur. Ročne utratí 12 x 417 eur, zhruba 5000 eur. Pri 20 percentnej DPH tak zaplatí štátu 833 eur. Pri 19 percentnej DPH by zaplatil 791,7 eur, o 42 eur menej. Teraz dostane na vianočnom príspevku 34 eur. Určite bude mať radosť, hovorí. Pri dôchodcovi s 350-eurovým dôchodkom a spotrebe 4000 eur zistíme, že len 33 eur z jeho príspevku si zaplati vo forme vyššej DPH.

Andre Mačošková

Aktualne.sk, 12.7.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards