Kabinet bez nového impulzu (Trend)

Komentátor týždenníka Trend Marián Leško cituje v komentári z 16.7.2014 Richarda Ďuranu z INESS.

Kabinet bez nového impulzu (Trend)

Po výmene dvoch ministrov je zrejmé, že zásadnejšie zmeny vo výkone vládnej moci sa už neudejú

Polovica funkčného obdobia druhej vlády Roberta Fica uplynula v čase, keď médiá venovali pozornosť predovšetkým výsledkom prezidentských volieb. Predseda Smeru-SD v nich utrpel najťažšiu osobnú politickú prehru vo svojej politickej kariére, preto sa verejná debata týkala najmä otázky, či to predstavuje bod zvratu v politickom vývoji krajiny. Výkon vládneho kabinetu tak v apríli hodnotili predovšetkým ekonómovia a analytici.

Analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne štúdie (INESS) Richard Ďurana skonštatoval, že rovnako dôležité ako to, čo vláda urobila, je to, čo neurobila. Podľa neho ,,neprišla so žiadnou zásadnou reformou na zlepšenie stavu nefungujúcich oblastí,,. Netýkalo sa to len rezortov školstva a hospodárstva, ale aj zdravotníctva a súdnictva, ministerstva práce, pôdohospodárstva či rezortov dopravy a obrany. Keby premiér chcel naozaj vykonať zásadný refresh, v jeho vláde by veľa doterajších ministrov nezostalo. Lenže R. Fico bol tri mesiace po prezidentskej prehre stranícky i politicky paralyzovaný.

Na spôsob baróna Prášila

Ministrov požiadal, aby vypracovali písomné správy, ako plnia programové vyhlásenie. Do takej správy ešte nikto nikdy nenapísal, že svoju rolu nezvládol a mal by byť odvolaný. Až po ďalšom neúspechu vládnej strany - pri voľbách do europarlamentu - a po prieskumoch verejnej mienky, ktoré hlásia, že podpora Smeru dramaticky klesá, predseda strany i vlády sa v júni zmobilizoval natoľko, že niečo predsa len urobil.

Marek Maďarič ako podpredseda strany v demisii bol jediný z vedenia, kto mal odvahu verejne povedať, že očakáva v Smere ,,rozsiahle a hlboké zmeny - personálne aj programové,,. Inak vraj nebude kandidovať na funkciu podpredsedu. Zmeny mali nastať na júnovom sneme Smeru a po ňom. Hoci M. Maďarič na žiadosť predsedu napokon v straníckej funkcii zostal, zmeny nie sú ani zďaleka také rozsiahle a hlboké, ako požadoval.

Vládna strana sa v programe prihlásila k tomu, že chce sociálnodemokratizovať vládny výkon. Preto prijala Opatrenia na zlepšenie životnej úrovne ľudí, čo je plán populárnych opatrení až do ďalších parlamentných volieb. Snem sa uzniesol, že aj strana sa bude sociálnodemokratizovať.

Tak ako už veľa strán pred ním, aj Smer sa chce dostať z trasoviska, do ktorého zapadol, spôsobom baróna Prášila - že sa z neho vytiahne za vlasy sám. Keby to vyšlo, Smer by bol prvý, komu sa to podarilo.

Neodkomunikované zmeny

Personálne zmeny sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky a predseda po ich vykonaní urobil maximum, aby znejasnil, prečo k nim vlastne došlo.

Z vedenia strany na sneme odišiel podpredseda Vladimír Maňka, ktorý sa ,,preslávil,, tým, ako hanebne prehral regionálnu súťaž s Marianom Kotlebom. Po sneme sa ako predstaviteľ skupiny europoslancov do vedenia partaje opäť vráti. Premiér R. Fico vymenil vo vláde dvoch ministrov (hospodárstva a školstva), ale ani slovom nespomenul, prečo práve ich a prečo len ich, keď má v kabinete viacerých ministrov hodných odvolania.

Predseda vlády verejnosti nevysvetlil, prečo odvolal Dušana Čaploviča a Tomáša Malatinského. Na otázku, čo mu premiér vyčítal, odchádzajúci minister hospodárstva novinárom oznámil: ,,Nič mi nepovedal. Tak sa spýtajte jeho.,, Keď sa to spýtali premiéra, odpovedal im, že ,,pán Čaplovič aj pán Malatinský podali demisiu,,, takže on mohol dať iba návrh na vymenovanie dvoch nových ministrov.

Naopak, premiér informoval, že s odvolanými ďalej počíta, lebo exminister T. Malatinský dostal od neho ponuku, aby mu robil poradcu pre energetiku a investície. Exminister Čaplovič má dokonca na výber - môže prevziať ,,kompletnú agendu ľudských práv,,, alebo sa stať splnomocnencom vlády. Neoficiálne sa tiež hovorí, že by ho parlamentná väčšina mohla zvoliť za podpredsedu parlamentu. Premiér tým vyslal ,,posolstvo,, svojim kádrom: Aj keď vykonávate funkcie tak, že vás z nich odvolám, postarám sa, že bude o vás postarané.

Manažér pre status quo

Skutočnosť, že dvadsať mesiacov pred ďalšími parlamentnými voľbami premiér vymenil z pätnástich členov kabinetu iba dvoch, je príznakom, že zásadnejšie zmeny vo výkone vládnej moci sa už nedajú očakávať. Udržovanie statusu quo je zrejmé aj z toho, kto odídených ministrov nahradil.

Po ministrovi D. Čaplovičovi, ktorý za dva roky nedokázal presadiť, aby vláda schválila základnú koncepciu reforiem a ďalšieho smerovania školstva, prišiel činiteľ, ktorý sa doteraz školstvom nezaoberal. Peter Pellegrini svoju politickú kariéru začal ako poslanecký asistent Ľubomíra Vážneho. V čase prvej Ficovej vlády bol poslancom špecialistom: zariaďoval, aby v parlamente prešli zmeny, ktoré chceli do zákonov dostať ministri - ale bez toho, aby boli vo vládnom návrhu a prešli riadnym pripomienkovým konaním. Hoci odvtedy uplynuli štyri roky, Pellegriniho ,,pozmeňováky,, sú stále legenda.

Po dvoch rokoch vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva financií dostal P. Pellegrini nielen podpredsednícku stoličku v Smere, ale aj vlastný rezort. Nový minister v ňom už ohlásil reorganizáciu. Ako manažér môže chod ministerstva zmeniť k lepšiemu, ale je veľmi nepravdepodobné, že v zostávajúcom čase urobí niečo zásadné aj v školstve.

V straníckom tričku

Výmenu ministra hospodárstva T. Malatinského za Pavla Pavlisa komentovali špecializované periodiká tak, že podnikateľa bez straníckeho trička vystriedal podnikateľ, ktorý má na sebe tričko Smeru od roku 2006, keď sa stal poslancom. Nový minister hodlá pokračovať v tom, čo začal ako štátny tajomník: získavať pre krajinu investorov. Ale spôsobom, akým chce získať potenciálnych investorov, sa od svojho predchodcu odlišuje.

Kým minister T. Malatinský odmietal pristúpiť na pevnú výkupnú cenu elektriny prípadnej novej atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, minister P. Pavlis v stanovení pevnej výkupnej ceny problém nevidí, ,,ak to bude v súlade s európskymi a slovenskými predpismi,,. V takom prípade sa novým veľkým investorom môže stať ruský Rosatom. Obchodné, ale predovšetkým bezpečnostné riziko, ktoré by tým vzniklo, nezostane na krku vlády, ktorá by na pevnú výkupnú cenu pristúpila, ale predovšetkým krajine.

Premiér pôvodne ohlasoval, že okrem výmeny členov vlády dôjde k početnejším zmenám aj na postoch štátnych tajomníkov. Hovorilo sa o piatich až siedmich nových ľuďoch. Na poslednom predprázdninovom rokovaní vlády však došlo k vymenovaniu jediného štátneho tajomníka: na ministerstvo hospodárstva príde bývalý premiérov poradca pre investície Rastislav Chovanec. Pretože najbližšie zasadnutie vlády má byť až 20. augusta, dovtedy bude Smer hľadať to, čo zatiaľ zjavne nemá: kandidátov, ktorí by mohli vytvoriť čo i len prchavý dojem, že predstavujú nový impulz pre výkon vládnej moci.

Marián Leško

Trend, 16.7.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards