Kto má plat do 570 eur, získa úľavu na odvodoch (Sme)

Zásadnú výhradu mám k tomu, že mzdové náklady zamestnávateľov neklesnú. Už pri dnešnej úrovni minimálnej mzdy sa ukázalo, že firmy nechcú veľmi zamestnávať ľudí, povedal na margo odvodovej úľavy dňa 17.7.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Kto má plat do 570 eur, získa úľavu na odvodoch (Sme)

Zdravotné odvody nemajú platiť ľudia s platom do 380 eur, čo bude nová úroveň minimálnej mzdy.

BRATISLAVA. Kto zarába v hrubom menej ako 570 eur, mal by mať od januára vyšší čistý príjem. Bude totiž platiť nižšie zdravotné odvody ako doteraz.

Nižšie odvody sľúbil málo zarábajúcim zamestnancom premiér Robert Fico ešte na júnovom sneme Smeru. Strana si to odhlasovala ako jedno z opatrení, ktoré chce určite stihnúť do parlamentných volieb v roku 2016.

Nižšie odvody má zabezpečiť odvodová odpočítateľná položka v sume 380 eur, ktorá sa má s rastúcim príjmom postupne znižovať. Pri hrubej mzde 570 eur má byť nulová.

Aspoň tak by to malo byť podľa prvého pracovného návrhu, ktorý ukazuje, ako by sa mali odvody znižovať. Keďže ide zatiaľ len o pracovnú verziu, je možné, že sa bude ešte meniť.

Ak by sa to už nezmenilo, v čistom by si niečo prilepšilo vďaka nižším zdravotným odvodom asi 750­tisíc ľudí. Má to stáť 170 miliónov eur.

Viac práce to neprinesie

Kto zarobí 380 eur, čo by mala byť od januára nová minimálna mzda, nebude platiť žiadne zdravotné odvody. V čistom dostane 342 eur. No keby platil zdravotné odvody, zarobil by 327 eur.

Kto má hrubú mzdu napríklad 450 eur, má dnes v čistom 376 eur. Po novom by mohol mať každý mesiac asi o desať eur viac.

Zamestnanci s platom 570 eur a viac by už nižšie zdravotné odvody nepocítili.

Postupne znižovanie odvodovej úľavy je lepšie, ako keby boli nastavené pásma, kde by bola určená konkrétna výška mzdy a konkrétne percento, o koľko sa odvody znížia, myslí si šéf Asociácie zamestnávateľských zväzov Rastislav Machunka.

Opatrenie však podľa neho nespôsobí masívne zamestnávanie ľudí. Ak by sa to vykompenzovalo tak, že by reálne nestúpli náklady firiem, ostal by taký stav, ako je dnes, tvrdí.

„Dajú sa očakávať možno drobné nárasty zamestnancov,“ povedal Machunka.

Firmy by boli ochotnejšie zamestnávať, ak by minimálna mzda tak výrazne nerástla, ale odvodové úľavy by sa zaviedli. Zamestnávanie by tak pre firmy zlacnelo, dodal Machunka.

Smer zamestnávateľom sľúbil, že vyššiu minimálnu mzdu nepocítia vo svojich nákladoch. Odvodovú úľavu by mali dostať aj podnikatelia.

V praxi by to malo znamenať, že aj keď sa minimálna mzda zvýši, zamestnanci by ich mali stáť toľko ako pri dnešnej minimálnej mzde. No nie menej.
Odborári by strop nedvihli

V stredu by mali rokovať firmy na ministerstve práce. To sa včera k návrhom vyjadrovať nechcelo. „Odvodová úľava sa bude týkať zdravotného, nie sociálneho odvodu,“ napísalo ministerstvo. S firmami majú hovoriť o minimálnej mzde, tvrdia.

Vyššiu minimálnu mzdu si pýtajú odborári. Emil Machyna z OZ Kovo hovorí, že budú žiadať 400 eur. Hovorí, že produktivita práce rastie, podnikateľov by preto nemalo zaťažiť niekoľko eur za zamestnancov navyše.

Machyna si nemyslí, že by strop, od ktorého sa potom znižujú zdravotné odvody, mal byť vyšší ako 570 eur.

Peniaze by potom mohli chýbať zdravotníctvu. Tvrdí, že o zvýšení miezd aj pre ostatných zamestnancov chcú potom rokovať na jeseň, keď sa budú riešiť nové kolektívne zmluvy.
Znížili by sociálne odvody

Ekonóm SAV Vladimír Baláž tvrdí, že príjmová hranica, po ktorú by sa znižovali zdravotné odvody, by mohla byť nastavená aj vyššie.

Napríklad po výšku mediánovej mzdy, čo je dnes okolo 700 eur. To je úroveň, ktorá rozdeľuje menej a viac zarábajúcich presne na polovicu. „Vo výške do 570 eur sa mi to nezdá až také sociálne,“ poznamenal Baláž.

Návrh sa celkom pozdáva ekonómom z inštitútov INESS aj INEKO. Pred časom totiž prišli s podobnými návrhmi. No majú dve výhrady.

Odvodovú odpočítateľnú položku by uplatnili na sociálne odvody, a nie na zdravotné. A v návrhoch rátali aj s tým, že by úľava z odvodov platila aj pre dohodárov.

„Zásadnú výhradu mám k tomu, že mzdové náklady zamestnávateľov neklesnú. Už pri dnešnej úrovni minimálnej mzdy sa ukázalo, že firmy nechcú veľmi zamestnávať ľudí,“ hovorí ekonóm inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Keby sme znížili mzdové náklady na minimálnu mzdu, môžeme vytvárať nové pracovné miesta.

O odvodovej odpočítateľnej položke uvažovala aj Radičovej vláda. Mala byť vo výške 190 eur, teda polovica z aktuálne navrhovanej výšky.

Ak by to vtedy prešlo, ten, kto by mal príjem 190 eur a nižší, neplatil by už žiadne zdravotné odvody.

Veronika Folentová, Mariann Onuferová

Sme, 17.7.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards