Kažimír chce obmedziť daňový bonus na deti (Sme)

Radovan Ďurana z INESS nepovažuje daňový bonus za systémové opatrenie. Ak už teda má byť, potom okrem výšky príjmu v daňovom priznaní by štát mal zisťovať aj majetkovú situáciu žiadateľa, povedal pre denník Sme dňa 18.7.2014.

Kažimír chce obmedziť daňový bonus na deti (Sme)

Pracujúci rodič si môže znížiť každý mesiac daň z príjmov o 21 eur na každé dieťa. Od budúceho roka to nemusí platiť pre každého.

BRATISLAVA. Vláda chce nižší alebo žiadny daňový bonus na deti pre dobre zarábajúcich rodičov.

Dá sa to vyčítať z nedávnych vyjadrení ministra financií Petra Kažimíra: „Zadefinujeme adresnosť daňového bonusu a pripravíme zníženie zdravotných odvodov pre ľudí s nízkymi a strednými príjmami.“

Daňový bonus je teraz vo výške 21,41 eura mesačne. O toľko si pracujúci rodič môže každý mesiac znížiť svoju daň na každé vyživované dieťa do 25 rokov. Za rok je to zhruba 257 eur.

Na jedno dieťa si daňový bonus môže uplatniť len jeden z rodičov.

Kažimír na júnovom sneme Smeru povedal, že sa opäť vráti k téme adresnosti sociálnych dávok. Zatiaľ hovorí len o daňovom bonuse, nie o detských prídavkoch.

Či chystajú zmeny napríklad aj v prídavkoch na deti, ministerstvo neodpovedalo.

Aké sú možnosti

Na daňový bonus nemá automaticky nárok každý rodič. Podmienkou je, že za rok zarobil aspoň šesťnásobok minimálnej mzdy. V tomto roku je to 2112 eur (v prepočte na mesiac 176 eur).

Živnostník musí mať taký základ dane. Po splnení týchto podmienok je daňový bonus na každé dieťa v rovnakej výške.

Štát to stojí ročne asi 260 miliónov eur.

O tom, ako sa po novom nastavia pravidlá pre daňový bonus, nehovorí ani novela zákona o dani z príjmov, ktorá je už na pripomienkovaní.

Ministerstvo akurát hovorí, že jej vplyv na rozpočet vyčísli vtedy, keď sa do balíka opatrení zapracuje aj vyššia adresnosť daňového bonusu.

Kažimír ešte v roku 2012 navrhol, aby sa daňový bonus uplatňoval len na študentov do 19 rokov. Štát by vďaka tomu dostal navyše okolo 19 miliónov eur ročne. Nakoniec z toho pre kritiku vzišlo. Nedá sa preto čakať, že by teraz minister uvažoval rovnako.

Pravdepodobnejší je horný limit príjmov rodiny, od ktorého sa daňový bonus na dieťa bude znižovať.

Inštitút INEKO pred časom ukázal jednu z možností, ako by sa príjmová hranica pre stratu nároku na daňový bonus mohla nastaviť.

Nárok na daňový bonus by zanikol pri príjme na člena rodiny vo výške päťnásobku životného minima, čo je zhruba tisíc eur.

Ak by zároveň pri takejto príjmovej hranici stratila rodina aj nárok na prídavky na deti, štát by podľa prepočtov vládneho Inštitútu finančnej politiky ročne získal asi 90 miliónov eur.
Za a proti

Šéf inštitútu INEKO Peter Goliaš hovorí, že vysokopríjmové rodiny nie sú motivované mať deti finančne, takže zníženie bonusu by ich zrejme od detí neodradilo. Rizikom je, že sa príjmová hranica nastaví nesprávne a postihne to strednú vrstvu.

Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana nepovažuje daňový bonus za systémové opatrenie. Ak už teda má byť, potom okrem výšky príjmu v daňovom priznaní by štát mal zisťovať aj majetkovú situáciu žiadateľa.

„Otázne je, či by sa štát mal pozerať na čistý dlh, alebo len na samotné aktíva,“ hovorí Ďurana.

Návrh, ako sa má zmeniť daňový bonus, nepoznajú ani zástupcovia zamestnávateľov. „Neukázali ho ani v novele zákona o dani z príjmov, ktorá je teraz na pripomienkovaní,“ pripomína Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

Nevidel ho ani tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. „Sociálny systém by však nemal podporovať zamestnancov s vysokými príjmami,“ kvituje utajovaný plán vlády.

Marianna Onuferová

Sme, 18.7.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards