Firmy už poznajú top úľavu (Hospodárske noviny)

Otázka však ostáva, či budú mať potom z čoho poskytnuté pôžičky splácať, keďže už dnes mnohé nemajú zdroje na splácanie záväzkov voči štátu, komentoval odvodový úver pre Hospodárske noviny dňa 18.7.2014 Ján Dinga z INESS.

Firmy už poznajú top úľavu (Hospodárske noviny)

Dve opatrenia od štátu pre biznis. Navyše ohlásené v rovnakom čase s takmer rovnakým balíkom peňazí. Napriek tomu dva odlišné príbehy. Kým záujem podnikateľov o dotácie za prácu pre nezamestnaných výrazne zaostáva za očakávaniami, odvodový úver pre firmy je celkom iný príbeh. Za necelý polrok sa z neho stala jedna z top úľav.

Výsledná bilancia: po piatich mesiacoch fungovania firmy vyčerpali z vyčlenených 22 miliónov už 9,6 milióna eur. Toto opatrenie má úspech - odkázal rezort financií.

V praxi si vďaka nemu môžu malé a stredné firmy zobrať od štátu úver na splatenie dlhov v poisťovniach či na udržanie zamestnanosti. A to s 2,76-percentným úrokom na tri roky. V bankách dostanú takúto pôžičku za takmer šesť percent.

Podľa odborníkov im to môže pomôcť prekonať dozvuky krízy. To potvrdzuje aj riaditeľ poľnohospodárskej firmy Poľnochov Jozef Gulik. ,,Sme v zlej finančnej situácii, takáto možnosť by nám pomohla. Nevedeli sme o nej, ale budeme o nej uvažovať.,,

Firmy môžu požiadať o úver až do výšky 1,5 milióna eur. Musia však splniť prísne podmienky. ,,Odvodový úver je zameraný najmä na udržanie zamestnanosti vo firmách. V prípade, že sa ich stav vo firme nezmení ani po roku od prvého čerpania úveru, teda nebudú prepúšťať zamestnancov, môžu získať zvýhodnenú úrokovú sadzbu,,, približuje Martin Hrušovský zo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. Pri nesplnení podmienok je úroková sadzba až 7,06 percenta.

Podmienky sú prísne
Úver môžu dostať len malí a strední slovenskí podnikatelia, okrem personálnych agentúr. Nesmú dlhovať zdravotnej a sociálnej poisťovni na odvodoch viac ako pol roka, nemôžu byť v konkurze ani reštrukturalizácii a musia mať aspoň troch stálych zamestnancov. ,,Je to významná pomoc pre firmy v týchto ešte nie úplne pokrízových časoch,,, hodnotí toto opatrenie šéf personálnej agentúry ProAct People Peter Paška.

Pri zavádzaní odvodových úverov mnohí odborníci tvrdili, že kameňom úrazu môže byť práve nastavenie podmienok. Paška hodnotí nastavené podmienky ako prísne, no podľa neho pri nastavovaní takýchto úverov treba byť opatrný. Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka s ním súhlasí, avšak je podľa neho otázne, koľko firiem sa za týchto podmienok k pôžičke dostane.

Splácanie úveru
Samotný úver si firmy berú maximálne na tri roky. Prvý rok sú odbremenené od platenia istiny a úroku. ,,Otázka však ostáva, či budú mať potom z čoho poskytnuté pôžičky splácať, keďže už dnes mnohé nemajú zdroje na splácanie záväzkov voči štátu,,, tvrdí analytik Iness Ján Dinga.

Program odvodových úverov na rozdiel od odpúšťania odvodov pre dlhodobo nezamestnaných naplnil očakávania vlády. Dotácie na odvody pre nezamestnaných totiž priniesli za osem mesiacov len 4 000 pracovných miest. Očakávalo sa pritom, že sa vytvorí približne desaťtisíc miest.

Zdenka Loučková

Hospodárske noviny, 18.7.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards