Pavlis chce novú atómovú elektráreň. Nie je jasné, načo (Sme)

Ako povedal pre denník Sme dňa 24.7.2014 Ján Dinga z INESS, Slovensko má už dnes inštalované kapacity prevyšujúce spotrebu elektriny v krajine. Po dobudovaní Mochoviec budú slovenské kapacity výrazne prebytkové.

Pavlis chce novú atómovú elektráreň. Nie je jasné, načo (Sme)

O novej atómovej elektrárni hovorí aj český minister Andrej Babiš. Zvažujú tam PPP projekt.

BRATISLAVA. Nový minister hospodárstva Pavol Pavlis krátko po nástupe do funkcie povedal, že stavať novú jadrovú elektráreň na Slovensku je nutné.

Nemyslel tým na dostavbu tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach, ale úplne nový projekt v Jaslovských Bohuniciach.

Pavlis svojím postojom prekvapil, pretože len koncom minulého roka sa ukončili rozhovory na túto tému s ruským štátnym Rosatomom. Ten sa núkal ako partner štátu pri projekte atómovej elektrárne.

Vláda Roberta Fica však ruskej firme odmietla garantovať ceny elektriny z nového zdroja na úrovni asi 70 eur za megawatthodinu. Na trhu sa dnes elektrina predáva asi za 35 eur za megawatthodinu.

Nový minister hospodárstva pre Pravdu povedal, že by sa pod garantované ceny podpísal, pokiaľ by s tým nemal problém Brusel.

Neskôr ministerstvo hovorilo, že išlo o osobný názor ministra a že rokovania s Rosatomom sa opätovne nerozbehli.

Čaká sa, čo povie Európska komisia na garantované ceny elektriny pre iné projekty atómových elektrární v Európe.

Babiš hovorí o PPP

V tom istom čase sa o jadrových elektrárňach rozhovoril aj český minister financií Andrej Babiš.

Babiš bol v minulosti proti dostavbe Temelína, kritizoval garancie na výkupné ceny, na ktoré by sa museli cez dane poskladať daňoví poplatníci.

Teraz Babiš podľa českých Hospodárskych novín hovorí, že Temelín sa rozšíriť musí.

Možnosť vidí aj v tom, že by sa staval ako takzvaný PPP projekt. To znamená, že si naň súkromník požičia od bánk, postaví ho a bude ho niekoľko rokov prevádzkovať.

Všetko mu štát postupne splatí vo vopred dohodnutej výške. Investor teda tiež dostane od štátu garanciu, že sa mu peniaze vrátia.

Slovenské ministerstvo hospodárstva neodpovedalo na otázku, či aj v prípade Bohuníc prichádza do úvahy stavba cez PPP projekt.

„K tejto téme je predčasné sa vyjadrovať,“ povedala hovorkyňa Miriam Žiaková.

Zbytočné aj podľa štátu

Pavlis dôvodí, že novú elektráreň potrebujeme aj preto, že máme záväzky v oblasti znižovania emisií CO2 a musíme si zabezpečiť energetickú bezpečnosť.

„Slovensko má už dnes inštalované kapacity prevyšujúce spotrebu elektriny v krajine. Po dobudovaní Mochoviec budú slovenské kapacity výrazne prebytkové,“ skonštatoval analytik inštitútu INESS Ján Dinga.

Ak by sa v roku 2030 spustil do prevádzky ešte nový jadrový zdroj, mohli by sme tu mať výrobné kapacity schopné vyprodukovať ročne takmer 50 terawatthodín elektriny.

Platí to za predpokladu, že by sa predĺžila životnosť inej časti bohunickej atómky.

S takýmto variantom uvažuje ministerstvo hospodárstva v návrhu novej energetickej politiky Slovenska. Odhaduje, že v roku 2030 sa môže spotreba elektriny na Slovensku pohybovať len na úrovni 35 terawatthodín ročne. To je jeho stredný odhad.

Elektrinu z nového zdroja by sme tak mohli jedine exportovať. Zároveň platí, že na takúto masívnu produkciu elektriny nemáme ani uspôsobené prenosové káble.

Daniela Krajanová

Sme, 24.7.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards