Bublina opäť spľasne, ďalší krach je neodvratný, varuje doktor Skaza (Aktuality.sk)

Rôzne geopolitické udalosti môžu, ale nemusia byť katalyzátormi, povedal pre portál Aktuality.sk dňa 25.7.2014 Martin Vlachynský z INESS.

Bublina opäť spľasne, ďalší krach je neodvratný, varuje doktor Skaza (Aktuality.sk)

Švajčiarsky finančník Marc Faber, prezývaný doktor Skaza, známy svojimi katastrofickými predpoveďami, opäť prichádza so scenárom, ktorý sa akciovým trhom nebude pozdávať. Vo svojom najnovšom rozhovore poznamenal, že finančný trh sa začína uspokojovať situáciou, ktorá tu vládla pred rokom 2007. „Celý trh je vo fáze bubliny,“ varuje Skaza.

Krach už možno začal

„Táto bublina spľasne a je možné, že už s procesom začala,“ nechal sa počuť renomovaný odborník. Čísla nateraz hovoria sami za seba. Experti napríklad očakávali, že oživovanie ekonomiky USA bude o niečo lepšie, ako bol pôvodný predpoklad. Najväčšia svetová ekonomika mala totiž slabší štart do roku 2014.

Druhá polovica roka je však o čosi priaznivejšia, no trhy vo veľkom zasiahla kríza na východe Ukrajiny a zrútenie malajzijského boeingu na ukrajinsko-ruskej hranici. „Rôzne geopolitické udalosti môžu, ale nemusia byť katalyzátormi,“ povedal pre Aktuality.sk Martin Vlachynský z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

Oslabenie akciového trhu

Realitný trh, nielen v USA, ale napríklad aj vo Veľkej Británii však ceny dvíha. V Británii stoja nehnuteľnosti už viac ako pred rokom 2008 (o 30 %) a nárast je aj v zámorí. Viacerí experti, vrátane Fabera, však avizujú, že index amerického akciového trhu Standard & Poor´s 500 sa oslabí o minimálne 30 %.

Agentúra Bloomberg sa zamerala sa vo svojom prieskume zamerala na situáciu v eurozóne. Podľa analýz Bloombergu sa medzinárodní investori zhodujú, že je v zlej forme už celý rok a vraj nerobí dosť na to, aby sa z problémov dostala. „Ekonomika eurozóny sa zhoršuje,“ nechal sa počuť Cyril Blaise, viceprezident Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA.
Žiadne výrazné pozitívne zmeny

„V ekonomikách oboch zoskupení (Európa a USA, pozn. red.), no najmä tej európskej, pritom neprišlo k výraznejším pozitívnym zmenám. Naďalej tu máme rozsiahly sociálny (najmä dôchodkový) systém, ktorý nemá pokryté budúce a často krát ani dnešné náklady, čo sa prejavuje rastúcimi verejnými dlhmi, bankový systém s problémami, stagnujúcu konkurencieschopnosť, veľké regulačné náklady (napr. v oblasti energetiky). To všetko sú veci, ktoré Európu a USA skôr či neskôr dobehnú,“ myslí si Vlachynský.
Problémom môže byť aj nízka inflácia

Zdá sa však, že problémov môže byť oveľa viac. Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagarde sa najnovšie nechala počuť, že nízka inflácia na starom kontinente môže mať negatívny dopad na hospodárstvo.

„Rast môže poškodený tým, že bude pretrvávať nízka inflácia,“ uviedla. Dopĺňa však, že európska ekonomika sa z krízy pomaly dostáva.

Nezabudla jedným dychom pripomenúť, že finančné trhy „sa správajú príliš optimisticky a oživenie Európy trochu preceňujú“. Vplyv na investície môže mať aj vysoká nezamestnanosť naprieč celou Európou a taktiež zadlženosť mnohých európskych krajín.

Václav Bobáň

Aktuality.sk, 25.7.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards