Balík peňazí na prácu pre mladých. Riešenie, ktoré pláta diery v systéme? (Aktualne.sk)

Ideálnym riešením by preto bolo poskytnúť plošný stimul všetkým zamestnávateľom aj uchádzačom o prácu znížením odvodového zaťaženia na nízke príjmy, ktoré by nahradilo koncept minimálnej mzdy, konštatoval pre portá Aktualne.sk dňa 24.9.2014 Ján Dinga z INESS.

Balík peňazí na prácu pre mladých. Riešenie, ktoré pláta diery v systéme? (Aktualne.sk)

Nájsť si dnes prácu je ťažký boj. O to ťažšie pre absolventov bez praxe, ktorým sa naši zamestnávatelia bránia. Problém nezamestnanosti mladých sa stal celoeurópskym problémom. A tak prišiel štát s riešením. Slovenské firmy začal motivovať cez dotácie z eurofondov.

Medzi firmy prerozdelil štát od prelomu rokov 2012 až 2013 na podporu zamestnávania mladých do 29 rokov približne 70 miliónov eur. Na pracovný trh sa dostalo dokopy viac ako 11-tisíc mladých nezamestnaných.

Ministerstvo práce opisuje, že z toho malo záujem až 60 percent mladých do 24 rokov a zvyšných 40 percent tvorili starší do 29 rokov. Pracovali vo veľkoobchode, priemysle, službách, ale aj v administratíve a na úradnických pozíciách.

V praxi to vyzerá tak, že na každého zamestnaného mladého dostane firma úhradu minimálnej mzdy a odvodov na jeden rok. Musí sa však zaviazať, že jeho pracovné miesto udrží ešte ďalších šesť mesiacov bez dotácie.

Napriek kritike sociálnych partnerov, ministerstvo práce argumentuje výsledkom. Až 80 percent mladých podieľajúcich sa na programe podpory zamestnávania ostalo vraj zamestnaných na trvalý pracovný pomer.

"Odmietam akékoľvek umelé vytváranie pracovných miest," zdôrazňuje minister práce Ján Richter (Smer-SD).
Kým potečú peniaze?

Zamestnávatelia aj napriek dotáciám pristupujú k výsledkom len opatrne. Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov síce hovorí, že sa môžeme tešiť z úspechu, no zaujímavá je iná otázka. Aké riešenie prinesie ministerstvo po tom, ako sa prostriedky minú? K tomu dodáva, že môžeme len veriť, že títo mladí ľudia neboli prijatí na úkor prepustených zamestnancov.

"Programy zamestnávania mladých vnímam ako doplnkové a nepredstavujú systémové riešenia, ktoré žiaľ dnes zo strany ministerstva práce neprichádzajú," hodnotí Hošták.

Riešením by vraj bola zmena flexibility zamestnávania a  v kompetencii rezortu školstva predovšetkým zmena systému vzdelávania. Vyprodukovať absolventov s takým profilom, po ktorom je na trhu práce dopyt.

Analytik Ján Dinga z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) upozorňuje na ďalší dôsledok. Vládna politika podľa neho podporuje zamestnanosť len vybraných uchádzačov na úkor všetkých ostatných.

"Ideálnym riešením by preto bolo poskytnúť plošný stimul všetkým zamestnávateľom aj uchádzačom o prácu znížením odvodového zaťaženia na nízke príjmy, ktoré by nahradilo koncept minimálnej mzdy."

Každoročné navyšovanie minimálnej mzdy totiž podľa Dingu obmedzuje možnosti zamestnávania ohrozených sociálnych skupín, medzi ktoré patria aj mladí ľudia s nízkou praxou na trhu práce," vysvetľuje Dinga.

Andrea Mačošková

Aktualne.sk, 24.9.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards