Chcete byť skutočne slobodní? Riaďte sa podľa týchto pravidiel (Aktuality.sk)

Portál Aktuality.sk priniesol dňa 4.10.2014 zhrnutie prenášky Andyho Eyschena, ktorý sa na pozvanie INESS zúčastnil Liberty Campu 2014.

Chcete byť skutočne slobodní? Riaďte sa podľa týchto pravidiel (Aktuality.sk)

Ak sa niekoho opýtate, či by chcel byť slobodným človekom, zrejme každý by odpovedal kladne. Vzápätí by nasledoval dodatok, že v dnešnom svete to však nie je možné, nakoľko súčasný spoločenský systém to veľmi neumožňuje.

Andy Eyschen z Language of Liberty Institute ale tvrdí opak. Aj v súčasnosti sa dá žiť slobodne v neslobodnom svete. Ako to však dosiahnuť? O tom pred pár dňami prednášal Eyschen na premiérovom Liberty seminári organizovanom inštitútom INESS, ktorého partnerom boli aj Aktuality.sk.

Pokiaľ chcete byť skutočne slobodným človekom, tak podľa Eyschena je potrebné sa riadiť siedmimi zásadami.

Na druhej strane postačí, keď sa budete držať iba niektorých. „Nebude to znamenať, že ste menej hodnotným alebo zlým človekom, len budete menej slobodným,“ hovorí na margo dodržiavania zásad. A ktoré to sú?

1. Nehľadajte si zamestnanie.

Prvá zásada neznamená, že nemáte pracovať. Eyschen len radí nerobiť v klasickom zamestnaneckom vzťahu, čiže nebyť zamestnancom, pretože to má v dnešnom svete veľmi blízko k otroctvu.

„Nič také ako perfektná firma alebo skvelý šéf neexistuje. Tak prečo potom pracovať pre niekoho iného,“ približuje Eyschen.

Aj on počas svojho života bol zamestnancom a v priebehu 17 rokov vystriedal 22 firiem. Ako však zarobiť niečo na živobytie? Máte dve možnosti. Založiť si vlastnú spoločnosť a podnikať. Čo je veľmi náročné a trvá to veľa rokov, kým vybudujete úspešný podnik. Druhou možnosťou je stať sa konzultantom ako Eyschen a radiť iným.

2. Nevstupujte do manželského zväzku.

Eyschen sám priznáva, že je to veľmi kontroverzná rada a sám bol tiež ženatý. Na druhej strane vstupom do manželského zväzku ľudia strácajú svoju osobnú slobodu. Pokiaľ zostanete slobodný, tak nemusíte nikomu vysvetľovať, kam idete a prečo a hlavne s kým.

3. Nezadlžujte sa a nikomu nepožičiavajte peniaze.

Ako ďalej Eyschen tvrdí, ak sa budete držať tejto rady, tak budete mať v živote oveľa väčšiu slobodu a pokoj. Nemusíte sa totiž obávať, či vám dlžník vráti vaše peniaze, alebo či budete schopní splatiť svoje dlhy.

„Ak si požičiate od banky, tak tá sa stáva vašim pánom, čo nemá nič potom spoločné so slobodou,“ hovorí Eyschen.

Na druhej strane ale treba odlišovať zadlžovanie a investovanie, nakoľko ide o dve rozdielne veci. Čiže pokiaľ investujete, prípadne si nájdete investora, ktorý by chcel vložiť peniaze do vášho biznisu, tak je to v poriadku a neobmedzuje to slobodu.

4. Nebývajte v krajine, ktorá vám vydala cestovný pas.

Podľa Eyschena štát, ktorý vám vydá pas, si myslí, že patríte jemu ste jeho objektom a podľa toho sa aj musíte správať a poslúchať. Na druhej strane v takmer každej krajine majú radi turistov, a preto sa z neho stal takzvaný permanentný turista.

5. Snažte sa nebyť rezidentom.

Táto rada spolu úzko súvisí s predchádzajúcom. Rezident je totiž človek, ktorý musí platiť priame dane.

To znamená, pokiaľ pracujete len krátko (väčšinou to býva menej ako 180 dní, neplatí to pre EÚ, pozn. red.) v iných krajinách než tej, ktorá vám vydala cestovný pas, tak nemusíte platiť dane. Ako sám Eyschen uvádza, už viac ako 20 rokov nezaplatil žiadnemu štátu daň z príjmu.

6. Nezameriavajte sa na hromadenie vecí.

Ako sa to dá v skutočnosti dodržať uvádza Eyschen na vlastnom príklade. Jeho celý majetok má v batožine, ktorá váži okolo 11 kilogramov. Plus k tomu má ešte svoj laptop a mobilný telefón.

Pokiaľ si kupujete veci, len ktoré sa vám zmestia do kufra alebo batohu, čiže žiadne autá, nábytok a podobne, tak zistíte, koľko peňazí môžete ušetriť a akú slobodu môžete získať.

7. Nemrhajte svojím časom.

Priemerný človek žije 2,5 miliardy sekúnd. Preto by sme mali robiť užitočné veci, ktoré nás bavia a napĺňajú náš život.

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 4.10.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards