Rozpočet neráta s rastom platov, no majú ísť hore (Sme)

Vláda konsoliduje takmer výhradne cez zvyšovanie príjmov alebo prebytky ostatných subjektov verejnej správy, konštatoval pre denník Sme dňa 13.10.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Rozpočet neráta s rastom platov, no majú ísť hore (Sme)

Ekonómovia neveria, že bude deficit o rok pod dvoma percentami. Návrh rozpočtu s tým však ráta.

BRATISLAVA. Vláda pošle do Bruselu návrh rozpočtu, ktorý počíta s deficitom pod dvoma percentami. No už dnes je zrejmé, že poslanci budú hlasovať o rozpočte s vyšším deficitom.

„Deficit bude určite zvýšený minimálne o odvodovú odpočítateľnú položku. Ide o sumu asi 150 miliónov eur,“ hovorí analytik Tatra banky Juraj Valachy.

Deficit tak podľa neho určite skončí na vyššej úrovni, niekde okolo 2,5 percenta.

Pôjdu hore platy?

Čísla v návrhu rozpočtu nehovoria o tom, že by sa mali v budúcom roku zvýšiť platy štátnych úradníkov či učiteľov. No minister financií Peter Kažimír s tým ráta.

Čaká, kým Eurostat po zmene pravidiel potvrdí, že náš vlaňajší deficit neprevýšil 55 percent HDP. Vláda by tak mohla o rok dvihnúť výdavky.

Už dnes sú na stole minimálne dva návrhy. Podľa jedného by platy učiteľov mali stúpnuť o päť percent.

Ďalší hovorí o tom, že najnižšie tarifné platy sa vyrovnajú do úrovne minimálnej mzdy.

To by podľa odborárov znamenalo, že sa zvýšia platy všetkým „tabuľkovým“ zamestnancom asi o osem percent. No nemyslia si, že by takýto návrh prešiel.
Komu sa zvýšia dane?

Nie priamo, ale cez navrhované úpravy daňového základu sa zvýšia dane podnikateľom. Daňové opatrenia majú priniesť do rozpočtu okolo štvrť miliardy eur. Rokuje sa o nich v parlamente.

Opozičný poslanec Jozef Kollár hovorí, že sa so Smerom dohodli na niektorých pozmeňovacích návrhoch.

Napríklad v zákone nemá byť obmedzenie daňových výdavkov v sume 80 percent, ak podnikateľ vec používa aj na súkromné účely, zachová sa teda dnešný stav.

DPH zostane aj v budúcom roku na úrovni 20 percent.
Komu pridali, komu nie?

V porovnaní s prvým návrhom rozpočtu z augusta by si mali polepšiť takmer všetky ministerstvá.

Ministerstvo financií nezvýšilo výdavky sebe a obrane, ministerstvu práce peniaze ubralo.

Ráta sa s nižšími výdavkami na pomoc v hmotnej núdzi a na pomoc rodinám. No výdavky aj tie sa môžu v parlamente ešte upraviť.
Budeme sa viac zadlžovať?

Dlh v nominálnom vyjadrení bude podľa ministerstva financií ďalej stúpať. Najmä preto, že vláda stále hospodári s deficitom. V tomto roku má narásť na 40,6 miliardy eur, o rok má stúpnuť na 42,4 miliardy.

Po zmene pravidiel Eurostatu sa náš vlaňajší dlh v pomere k HDP vráti pod 55 percent.

Ministerstvo financií ráta s tým, že dlh pod touto hranicou zostane v tomto aj budúcom roku.

To ekonómov trochu prekvapilo. „Vyzerá to tak, že chcú cielene znížiť hotovostnú rezervu,“ predpokladá Valachy.
Čo rozpočtu vyčítajú?

V návrhu rozpočtu je podľa poslanca Miroslava Beblavého nereálne naplánované čerpanie eurofondov. Z nového programovacieho obdobia sa má vyčerpať 1,6 miliardy eur, no nie sú pritom schválené operačné programy.

Ekonómovia pripomínajú, že vláda Roberta Fica málo šetrí.

„Vláda konsoliduje takmer výhradne cez zvyšovanie príjmov alebo prebytky ostatných subjektov verejnej správy,“ hovorí analytik INESS Radovan Ďurana.

Marianna Onuferová

Sme, 13.10.2014

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards